AB: İran ile nükleer görüşmelerde ilerleme var

Avrupa Birliği’nin, nükleer muahede kapsamında İran ile görüşmeleri devam ediyor. Diplomatların 2015 mutabakatına dönülmesinin sıkıntı olduğu tarafındaki ihtarlarına rağmen, AB dünya güçleriyle bir nükleer muahedeyi hayata geçime teşebbüslerinin düzgüne gittiğini söylüyor.

Avrupa Birliği Dış Bağlar ve Güvenlik Siyasetleri Yüksek Temsilcisi Josep Borrell Almaya’da vermiş olduğu bir röportajında aylar süren tıkanıklığın akabinde AB ile İran ortasındaki görüşmelerin tekrar başlağını söyledi. Muahedenin sağlanması halinde İran global petrol piyasalarına geri dönebilir.

Borrell “Müzakereler durdurulmuştu ve artık yine başlıyor’’ dedi.

AB müzakereleri koordinatörü Enrique Mora ise Tahran ziyaretini “Beklenenden iyi” biçiminde yorumladı. Mora’nın bu yorumu Mart ayında diplomasinin durmasından bu yana ender olarak görülen olumlu bir değerlendirmesiydi.

2015’te imzaladığı lakin üç yıl sonra Trump’ın çekilmeye karar verdiği İran ile yapılan nükleer muahede, petrol ihracatını da kapsayan yaptırımların hafifletilmesi karşılığında İran’ın nükleer programının durdurulmasını içeriyordu.