AB, Macaristan’la enerji yaptırımlarını görüşecek

AB Kurulu Başsözcüsü Eric Mamer, toplumsal medya hesabından, von der Leyen’in bugün Orban’la görüşmek üzere Macaristan’a gideceğini bildirdi.

Mamer, von der Leyen ve Orban’ın Avrupa’da güç arz güvenliğiyle ilgili hususları değerlendireceklerini aktardı.

AB üyesi ülkelerin temsilcileri, hafta sonu boyunca Brüksel’de gerçekleştirdikleri toplantılarda, Rusya’ya karşı uygulanacak yeni yaptırım paketindeki petrol ithalatına yasak getirilmesi konusunda uzlaşma sağlayamadı.

Müzakerelere yarın tekrar başlanacak

AB Kurulu, geçen hafta üye ülkelere Rusya’ya yönelik 6’ncı yaptırım paketi taslağını göndermişti.

Pakette, Rusya-Ukrayna savaşında yer alan yüksek rütbeli subaylar ve kimi bireylerin yaptırım listesine eklenmesi, Rusya’nın en büyük bankası olan Sberbank ve öbür 2 bankanın memleketler arası ödeme sistemi SWIFT’ten çıkarılması, Rus devletine ilişkin 3 kanala yayın yasağı uygulanması, Rusya’nın danışmanlık hizmetlerine erişiminin kesilmesi, Rusya’dan ham petrol tedarikinin 6 ay içinde, rafine eser tedarikinin de yıl sonuna kadar evreli olarak kaldırılması yer alıyordu.

AB Komitesi, birtakım üye ülkelerin aksi tavrı nedeniyle yaptırım paketi içeriğinde birtakım değişiklikler yapmış, Macaristan, Slovakya ve Çekya’ya Rusya’dan petrol ithalatında ek müddet tanımıştı.

Macaristan ve Slovakya’nın 2024 sonuna kadar, Çekya’nın da 2024 ortasına kadar boru sınırlarından Rus petrolü almasına müsaade verilmişti.

Müzakerelerde, Bulgaristan da Rus petrolünü ithal edebileceği ek müddet talep ediyor.

Kelam konusu ödünlere karşın hala Macaristan ikna edilemedi.

AB yaptırımlarının yürürlüğe girmesi için üye ülkelerin oy birliği gerekiyor.

Macaristan Başbakanı Orban, geçen hafta Rusya’dan petrol ithalatının yasaklanmasına yönelik teklifi desteklemeyeceklerini açıklamıştı.

“Petrol ambargosu şayet kabul edilirse Macaristan iktisadına atılan bir atom bombası manasına gelecek” tabirini kullanan Orban, kelam konusu yaptırımı veto edeceklerini belirtmişti.

Orban, Rus Ortodoks Kilisesi önderi Patrik Kirill’in AB yaptırım listesine alınmasını da onaylamadıklarını açıklamıştı.

Bir cevap yazın