AB, Rusya’dan gaz almanın yollarını arıyor

AB, Rusya’dan yaptırımları ihlal etmeden doğalgaz almak için plan taslağı hazırlıyor.

Avrupalı ​​şirketler, Moskova’nın talebini nasıl karşılayabileceklerini ve Rusya’nın merkez bankasına uygulanan yaptırımları ihlal etmeden hayati gaz akışını nasıl sürdürebileceklerini bulmak için haftalardır uğraşıyorlar. Putin 31 Mart’ta ödemelerin ruble olarak yapılmaması halinde gaz ihracatının durdurulacağını söyledi. Avrupa, konutları ve güç sanayisini ısıtmak için büyük ölçüde Rus yakıtına bağımlı.

Başlangıçta AB, Putin’in talep ettiği ödeme düzeneğinin Moskova’ya sürecin tam denetimini verdiğini, kontratları ihlal ettiğini ve – en kıymetlisi – bloğun yaptırımlarını ihlal ettiğini değerlendirmişti.

Kurul cuma günü yaptığı kapalı toplantıda üye ülkelere, yeni rehberin, şirketlerin Kremlin’in talimatıyla Gazprombank’ta euro yahut dolar cinsinden hesap açabileceklerini netleştireceğini söyledi. toplantı özeldi.

Fakat AB’nin yürütme kolu, Rus kararnamesinde yer alan bir adım olan ruble cinsinden bir hesabın da AB düzenlemeleriyle uyumlu olup olmadığını söylemedi. Daha evvel yetkililer, yazılı olmasa da bu türlü bir hesap açmanın yaptırımları ihlal edeceğini belirtmişti.

Gaz akışı kesiliyor

Birçok firmanın ödeme tarihleri ​​bu ay doluyor ve ödemezlerse gaz akışı kesilmesi gündemde. Polonya ve Bulgaristan, Rusya’nın taleplerine uymadığı için arzlarının kesildiğini gördü.

Putin’in ruble cinsinden ödeme talepleri AB üye ülkelerini bölerek birtakım ülkelerin Rus ithalatına bağımlılığını ortaya koydu. İtalya Başbakanı Mario Draghi, bu hafta başlarında Avrupalı ​​şirketlerin yaptırımları ihlal etmeden doğalgazı ruble olarak ödeyebileceklerini söyledi.

Cuma günü yapılan toplantıda hükümet temsilcileri de ikiye bölündü. Almanya, Macaristan, İtalya ve Fransa kurulun planını geniş çapta desteklerken, Polonya yasal netlik sağlamadığını ve bahsin AB büyükelçileri tarafından tartışılması davetinde bulundu.

Almanya ayarlama arayışında

Almanya, toplantıda teklifle ilgili şirketlerine danıştığını ve olumlu geri dönüşler aldığını söyledi. Ayrıyeten, AB yaptırımlarının Gazprombank’ta birden fazla hesap açılmasını yasaklamadığını açıklayarak tavsiyelerde ince ayar yapmaya çalıştı.

Putin’in kararnamesi, şirketlere Gazprombank’ta biri euro ve biri ruble olmak üzere iki hesap açma davetinde bulundu ve gaz ödemelerinin euronun rubleye dönüştürülmesine kadar ödenmemesini koşul koşuyordu.