ABD Hindistan’a 500 milyon dolarlık askeri yardım planlıyor

ABD, Hindistan’ın Rusya savunma endüstrisine olan bağımlılığını azaltmak ve iki ülke ortasındaki güvenlik bağlantılarını derinleştirmek gayesiyle bir askeri yardım paketi hazırlıyor.

Bloomberg’in haberine nazaran ABD, Hindistan’a 500 milyon dolara kadar yardım yapmayı pahalandırıyor. Gerçekleşmesi durumunda Hindistan, İsrail ve Mısır’ın akabinde bu halde yardım alan en büyük üçüncü ülke olacak. Muahedenin ne vakit açıklanacağı yahut hangi silahları içereceği ise hala aşikâr değil.

Bloomberg ABD’li üst seviye bir yetkiliye nazaran kelam konusu ABD Lideri Joe Biden’ın Hindistan’ı uzun devirli bir güvenlik ortağı olarak yanına çekme gayretinin bir kesimi olarak görülüyor.

ABD Hindistan’ın Rus silahlarına bağımlılığını sonlandırmak istiyor

Yetkili, ABD’nin Hindistan üst idaresinde sağlam bir ortak olarak görülmek istediğini ve Narendra Modi idaresinin gereksinimi olan araçlara sahip olduğundan emin olmak için Fransa’nın da içlerinde olduğu birçok ülke ile çalıştığını kaydetti. Hindistan’ın hali hazırda askeri platformlarını çeşitlendirerek Rusya’ya olan bağımlılığını azaltmaya çalıştığını ve ABD’nin bu süreci hızlandırmak istediği gelen bilgiler ortasında.

Yetkili en büyük sorunun Hindistan’a savaş uçakları, donanma için savaş gemileri ve tank üzere askeri araçların nasıl sağlanacağı olduğunu ve idarenin bu sınıflardan birinin satışında önemli bir ilerleme sağlamayı hedeflediğini belirtti.

Görüşülen yardım paketinin onlarca milyar dolar tutabilecek silah sistemlerinin finanse edilmesi konusunda çok ufak bir tesiri olacağı lakin sembolik olarak değerli bir takviye göstergesi olacağı bedellendiriliyor.

Hindistan Rusya’dan en fazla silah satın alan ülke

Son periyotta bağlantılarını küçültme yoluna gitmiş olsalar da Hindistan Rusya’dan en fazla silah ve silah sistemleri olan ülke pozisyonunda bulunuyor. SIPRI datalarına nazaran ülke geçtiğimiz on yıl içinde ABD’den 4 milyar dolarlık silah sistemleri satın alırken Rusya’dan temin ettiği sistemler 25 milyar doları aştı.

Bölgede Çin ve Pakistan ile ihtilaflar yaşayan Modi hükümetinin Ukrayna işgali sonrası Rusya’ya karşı yumuşak tavrının esas sebebinin Rus silahlarına olan bağımlılığı olduğu bedellendiriliyor. ABD, Avrupa, Avustralya ve Japonya, Rusya’ya karşı üst üste ekonomik yaptırım paketleri açıklarken Hindistan temkinli tutumunu sürdürdü ve indirimli Rus petrolünü satın almaya devam etti.

ABD ve müttefik ülkeler başlangıçta Hindistan’ın bu tutumuna sert reaksiyon gösterseler de sonrasında Hint-Pasifik bölgesinde Çin’e karşı kritik bir ortak olarak görmek istedikleri Modi hükümetini kazanma çalışmalarını sürdürdüler. Modi’nin önümüzdeki hafta Biden ile Güney Kore’de görüşmesi bekleniyor. Dörtlü tepe biçiminde yapılacak olan ve ABD, Hindistan, Japonya ve Avustralya’nın katılacağı toplantı Çin tarafında tenkitlere neden oldu.