ABD Senatörü Kripto Düzenlemelerinde Netlik İstiyor

Kripto paralardaki düzenleyici baskısı günden güne artıyor. Bu noktada, şirketler ve düzenleyiciler iş birliği içerisinde çalışmayı teklif ediyorlar. ABD Senatörü Patrick Toomey, SEC Lideri Gary Gensler’e gönderdiği bir mektupta düzenlemeler konusunda harekete geçilmesini istedi.

Senatör Toomey: “Kripto Düzenlemesinde Netlik Olsaydı, İşler Farklı Olabilirdi”

Kısa vakit içerisinde kripto süreçleriyle ilgili yasa tasarısı sunan Toomey, SEC Lideri Gary Gensler‘den kurumun kripto para firmalarını düzenleme hali konusunda netlik istiyor. Toomey, mevcut düzenlemenin Amerikalı yatırımcılar için milyarlarca dolar ziyana yol açtığını ve finansal yeniliği boğduğunu savunuyor.

Toomey, 26 Temmuz tarihli mektubunda Celsius ve Voyager üzere iflas eden firmaları vurgulayarak şunları söyledi;

“SEC kripto firmalarına net bir düzenleme vermiş olsaydı, işler şu anda farklı olabilirdi. Şirketler, eser tekliflerini buna nazaran ayarlayarak yatırımcı kayıplarını önleyebilirdi ve SEC, yaptırım uğraşlarını berbat aktörlere odaklayabilirdi.

SEC yahut devlet temelli yaptırım hareketinin bedeli ne olursa olsun, SEC’in kripto topluluğuna net bilgi vermemesi, sadece yatırımcılara değil, tıpkı vakitte yeniliğe de ziyan veriyor. Düzenleme yerine SEC, genel olarak icra yoluyla düzenlemeleri tercih ediyor.

Bu durumda ve öbür yerlerde, SEC görünüşte bu dijital varlıkların neden menkul değerler olduğunu düşündüğü konusunda net bir görüşe sahipti, fakat bu görüşü bir yaptırım aksiyonu başlatmadan evvel kamuya açıklamadı. SEC’in birden fazla dijital varlığın menkul değer olduğu görüşüne kuşkuyla yaklaşmak için birçok neden var.”