ABD’de benzin fiyatlarında yeni rekor

ABD’de perakende akaryakıt ve motorin fiyatları yaz devri başlayan otomobille seyahat dönemi öncesinde rekor düzeylere ulaştı. Bu artışın son 40 yılın en yüksek enflasyonuyla gayret etmeye çalışan Fed ve performansı eleştirilen ABD Lideri Joe Biden için kıymetli bir sorun olabileceği belirtiliyor.

Amerikan Otomotiv Birliği’ne nazaran ortalama akaryakıt fiyatı galon başına 4,374 dolara, motorin fiyatı ise 5,50 dolara ulaşarak rekor kırdı. Yaşanan artışın dünyanın en büyük iktisadı için daha fazla enflasyonist baskı manasına geleceği belirtiliyor.

ABD’de yaz aylarında yapılan ağır kara yolu seyahatlerini tanım etmek için kullanılan “sürüş sezonu”nun üç hafta içinde başlaması bekleniyor.

Petrol, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin emtia piyasalarını yükseltmesiyle pandeminin tesirlerinden toparlanan iktisatların talebinin arttığı devirde yakıt tedarikinin riske girmesine neden olmuştu. Bu gelişme, Biden idaresinin stratejik rezervlerden kayda bedel bir ölçüsü piyasaya sürmek de dahil fiyatları aşağı çekme uğraşlarına karşın motor yakıtlarından besin fiyatlarına kadar çabucak her şeyin fiyatının yükselmesine neden olmuştu.

Artan akaryakıt fiyatları kimi seyahatlere kısıtlama getirse de bu yıl Amerikalıların 2021 yılına nazaran daha fazla seyahat yapması bekleniyor. Güç Enformasyon İdaresi’nin geçen ay yayımladığı bilgilere nazaran ülkedeki motorlu araç kullanıcılarının Nisan ayından Eylül ayına dek günlük 9,2 milyon varil akaryakıt harcaması beklenirken bu sayı geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 0,8’lik bir artışa denk geliyor.

Bir cevap yazın