ABD’de mortgage oranları 13 yılın zirvesinde

ABD’de mortgage oranları daha evvel yaşanan süratli artışına devam ederek gayrimenkul piyasasında kimi insanların konut almasının daha da zorlaşmasına neden oldu.

Freddie Mac yaptığı açıklamada kredi oranlarının geçtiğimiz hafta yüzde 5,27’den 5,30’a gelmesiyle 2009’dan bu yana en yüksek düzeyine ulaştığını kaydetti.

Mortgage oranlarının geçtiğimiz hafta 2018’den bu yana en yüksek düzeyine ulaşan 10 yıllık tahvil getirilerini takip ettiği belirtiliyor. ABD’de Nisan ayı yıllık enflasyonu ise beklentilerin üstünde gelerek Fed’in enflasyonu dizginlemek gayesiyle agresif faiz artışına devam etmesi gerektiğini işaret etti. Mortgage oranlarının Fed’in faiz artışlarını takip etmesi bekleniyor.

Konut piyasasının en ağır ve en rekabetçi olduğu periyotta, yükselen oranlar krediler daha da değerli hale geleceği beklentisi nedeniyle alıcıların üzerinde daha fazla baskı oluşturacağı düşünülüyor. Geri kalan kısmın ise artan maliyetleri karşılayamayacaklarını düşünerek satın alma planlarını ertelemeyi tercih edeceği bekleniyor.

Mevcut borçlanma maliyetleriyle, 30 yıl için 300 bin dolarlık mortgage kredisinin aylık ödemesi 1666 dolara karşılık geliyor. Bu sayı geçtiğimiz yılın birebir devrine kıyasla 384 dolar daha fazla.

“Konut talebi hala güçlü ve alıcılar artan mortgage oranlarına karşı direnç göstermeye devam ediyor“ diyen Freddie Mac Başekonomisti Sam Khater, “Bu dinamiğe daha evvel mesken sahibi olmamış ve gayrimenkul sahibi olmanın hayalini kuran büyük bir dalganın da içlerinde olduğu birçok faktör katkıda bulunuyor. Önümüzdeki aylarda nakdî siyasetin ve enflasyonun birçok tüketicinin cüretini kırarak, satın alım iştahını zayıflatmasını ve konut fiyatlarındaki büyümeyi yavaşlatmasını bekliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın