ABD’den Rusya’ya yeni yaptırımlar

ABD idaresi, Rusya’nın büyük bankalarından Sberbank’ın 8 ve Gazprombank’ın 27 idare konseyi üyesi ile devlete ilişkin üç televizyon kanalına yaptırım uyguladı.

G7 önderlerinin çevrim içi olarak Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy’nin iştirakiyle düzenledikleri doruğun akabinde ABD’den Rusya’ya yönelik yeni yaptırımlar geldi.

ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Rusya’nın savaş kabiliyeti açısından kritik değer taşıyan kişi ve kuruluşların yaptırım listesine eklendiği aktarıldı.

Açıklamada, bunlar ortasında Rusya’nın en kıymetli iki bankasının idare konseyi üyeleri, bir Rus devlet bankası ve 10 bağlı kuruluşu, devlet dayanaklı bir silah üreticisi ile devlet denetimindeki üç televizyon kanalının yer aldığı kaydedildi.

Bu kapsamda Rusya’nın en büyük bankası Sberbank’ın 8 idare konseyi üyesinin yaptırım listesine alındığı belirtilen açıklamada, ülkenin kıymetli bankalarından Gazprombank’ın da 27 idare konseyi üyesinin yaptırım listesine eklendiği bildirildi.

Açıklamada, devlete ilişkin Moskova Sanayi Bankası ve 10 iştirakine de yaptırım uygulanacağı aktarıldı.

Üç televizyon kanalına yaptırım

Rusya’nın askeri ve istihbarat servislerine tedarik sağlayan savunma şirketi Promtekhnologiya’nın da yaptırım listesine alındığı belirtilen açıklamada, Rusya’nın üç televizyon kanalının da yaptırım listesine eklendiği kaydedildi.

Açıklamada, Rusya ve Rus seçkinleri tarafından yaptırımlardan kaçınmak için kullanılan hizmetlere erişimi kesmek için de harekete geçildiği, Amerikalıların Ruslara muhasebe ve danışmanlık hizmetleri vermesinin yasaklandığı tabir edildi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, hususa ait değerlendirmesinde, Rusya’nın iktisadını ve Ukrayna’ya yönelik akınları gerçekleştirmek için muhtaçlık duyduğu hizmetler ile teknolojilere erişimini daha da kısıtladıklarını belirtti.

Bir cevap yazın