AB’den enerjide 205 milyar dolarlık plan

AB Rusya’dan doğal gaz kömür ve petrol ithalatını azaltmak için yenilenebilir güce geçişi hızlandırmak ve milletlerarası ortaklarından kaynakları çeşitlendirme eforu kapsamında yeni bir strateji hazırlıyor.

Bahse yakın kaynakların verdiği bilgiye nazaran Avrupa Birliği’nin yürütme organı 2030 yılına kadar pak güç gayesini yüzde 40’tan yüzde 45’e yükseltmeyi önerecek.

Kaynaklara nazaran yeni stratejiyle doğalgazda 80 milyar euro, petrolde 12 milyar euro, kömürde ise 1.7 milyar euro tasarruf edilecek.

Kurulun paketi 18 Mayıs’ta kabul etmesi bekleniyor. Paket içerisinde biyometan için bir yol haritası, hidrojen üretimini ve ithalatını arttırmak için bir plan ve AB harici güç iştiraki için de bir taslak bulunacak.

Yeni pakette kimi değişiklikler yapılabileceği tabir ediliyor. Komite, paketin ayrıntılarına ilişlin bir açıklama yapmadı.

Macaristan geçiş sürecine adaptasyon için vakte ve sermayeye muhtaçlığı olduğunu belirterek AB’nin Rusya’dan yıl sonuna kadar petrol alımını durdurma kararına karşı çıkıyor.

Bir cevap yazın