AB’den güneş enerjisi kapasitesini artırma planı

Bloomberg tarafından görülen güneş güç stratejisi taslağına nazaran; Avrupa Komitesi bu on yılın ortasına kadar 300 gigawatt’tan fazla fotovoltaik kurmak istiyor. 2030 sonu için ise gaye 500 gigawatt olarak gerçekleşiyor. Müsaadelerin hızlanması için yeni mevzuatla birlikte yayınlanacak olan plan; en yüksek güç tüketimine sahip binalardan başlanarak güneş panellerinin çatılara “hızlı ve büyük sayıda” yerleştirilmesini içeriyor.

Rus gazı ihracatını 3’te 2 oranında azaltmak için önümüzdeki hafta yayınlanacak AB planının kilit noktası yenilenebilir güç kaynaklarını arttırmak olacak.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in yürüttüğü savaş, güç krizini ağırlaştırdı. Elektrik ve gaz fiyatlarının rekor düzeylere ulaşmasıyla husus Avrupa siyasi gündeminin en üst sıralarına taşındı. AB Parlamentosu’nun Alman üyesi olan Yeşiller Kümesi Sözcüsü Micheal Bloss “Avrupa’nın güneş gücü sanayisi, Putin’in savaş sandıklarını doldurduğumuz ve vatandaşların elektriğe çok para harcamak zorunda kaldığı bir vakitte tabana vurdu. Avrupa vatandaşları artık yüksek fiyatlarla başa çıkamıyor” formunda konuştu.

Komitenin paketi 18 Mayıs’ta kabul etmesi bekleniyor. Paket içerisinde biyometan için bir yol haritası, hidrojen üretimini ve ithalatını arttırmak için bir plan ve AB harici güç iştiraki için de bir taslak bulunacak.

Taslak güneş gücü stratejisinde, katılaşmadan evvel hala kimi değişikliklerin yapılabileceği belirtiliyor.

Bir cevap yazın