AB’den Rus oligarkların varlıklarını Ukrayna için kullanma talebi

9 Mayıs Avrupa Günü’nde Rusya’nın saldırısına uğrayan Ukrayna’nın Odessa kentini ziyaret eden Michel, burada Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Michel, Ukrayna’nın askeri ve insani gereksinimlerinin yanı sıra devletin işlerliğini sürdürebilmesi için mali kaynaklara muhtaçlık duyduğunu belirterek, bunun yanında ivedilikle tekrar inşa çalışmalarının başlamasını isteyen Ukrayna hükümetine bu mevzuda dayanak verdiklerini aktardı.

Daha evvel Rusya’ya yönelik yaptırımlar uyguladıklarını, bu çeşit yollarla Kremlin üzerindeki baskıyı artıracaklarını kaydeden Michel, “Birçok Rus oligarkın varlıklarını dondurduk. Bu araçların ve varlıkların Ukrayna’nın yine inşasında kullanılabilmesi ismine ben şahsen bu varlıklara el koymayı denememiz gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

AB, oligarklar olarak anılan ve Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’e yakın oldukları belirtilen çok sayıda Rus iş beşerinin varlıklarını dondurmuştu. Birtakım ülkelerin kimi oligarkların yat üzere lüks mallarına el koyduğuna yönelik haberler çıkmıştı.

AB Dış İlgiler ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de Rusya’nın dondurulan Döviz rezervlerinin Ukrayna’nın tekrar inşasında kullanılmasının değerlendirilebileceğini söylemişti.

Uygulanan yaptırımlar nedeniyle Rusya Merkez Bankasının ülke dışındaki yaklaşık 300 milyar dolarlık altın ve döviz rezervi dondurulmuş durumda.

Bir cevap yazın