AB’den Tahran ziyareti

İran resmi ajansı IRNA’nın haberine nazaran, ABD ile İran ortasında tahlile kavuşamayan sorunlar nedeniyle çıkmaza giren Viyana’daki nükleer müzakerelerin tekrar başlatılmasıyla ilgili görüşmeler yapmak üzere Tahran’ı ziyaret eden Mora, Başmüzakereci Bakıri ile görüştü.

Dün başlayan görüşmelerin bugün de devam ettiği belirtildi.

AB Siyasi Yöneticisi ve Başmüzakereci Mora, 2015’te İran ile imzalanan nükleer mutabakatın yine uygulanmasının sağlanması ve ABD’nin muahedeye dönüşünün ele alındığı Viyana’daki nükleer müzakerelerde, İhtilal Muhafızları Ordusuna yönelik yaptırımların kaldırılması konusunda İran ile ABD ortasındaki çıkmazı ortadan kaldırma uğraşları kapsamında 10 Mayıs’ta Tahran’a gelmişti.

İhtilal Muhafızlarına yaptırım sorunu

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan, 27 Mart’ta devlet televizyonuna verdiği mülakatta, “ulusal kahramanlar” olarak nitelediği İhtilal Muhafızları Ordusuna yönelik yaptırımların kaldırılmasının ülkesinin “kırmızı çizgisi” olduğunu belirtmişti.

ABD idaresi ise nükleer mutabakatın kapsamı dışındaki yaptırımların kaldırılması için Washington’un telaşlarının Tahran tarafından giderilmesi gerektiğini açıklamıştı. ABD medyasında, Washington’un İhtilal Muhafızları Ordusunun “yabancı terör örgütleri” listesinden çıkarılsa dahi ona bağlı Kudüs Gücünün listede tutulacağı bir plan üzerinde çalıştığına dair savlar yer alıyor. İran ise yaptırımların büsbütün kaldırılmasını koşul koşuyor.

Washington, Nisan 2019’da eski ABD Lideri Donald Trump devrinde İran İhtilal Muhafızları Ordusunu “yabancı terör örgütleri” listesine almıştı.

Bir cevap yazın