ABD’li heyet Venezuela’da

Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, ABD hükümetinden bir heyetin çeşitli mevzuları görüşmek üzere ülkeye geldiğini bildirdi.

Devlet televizyonu VTV’ye açıklamalarda bulunan Maduro, iki ülke ortasında 5 Mart’ta başlayan müzakerelerin sürdürülmesi için gündemdeki bahislerin değerlendirildiğini söyledi.

Ulusal Meclis Lideri Jorge Rodriguez’in ABD’den gelen heyeti kabul ettiğini vurgulayan Maduro, “İki saat evvel Venezuela’ya gelen bu değerli heyet, şu anda Rodriguez tarafından ağırlanıyor. İkili gündemdeki mevzulara süreklilik kazandırılmaya çalışılıyor.” tabirini kullandı.

Ukrayna işgali sonrası görüşmeler başlamıştı

Amerikan basınında ABD’nin Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle baş gösteren petrol krizini hafifletmek için Venezuela’ya yaptırımları hafifletmeyi değerlendirdiğine ve ABD’li bir heyetin Caracas’ta Maduro ile görüştüğüne dair argümanlar ortaya atılmıştı.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, 9 Mart’ta yaptığı açıklamada, görüşmeyi teyit etmiş, ABD’li yetkililerin Caracas’ta yaptığı görüşmenin emelinin “enerji güvenliği” ve tutuklu ABD’lilerin durumunu ele almak olduğunu bildirmişti.

Maduro, ABD heyetiyle görüşmelerin devam edeceğini, ülke muhalefetiyle de kesilen diyaloğun tekrar başlatılacağını duyurmuştu.

Cumhurbaşkanı Maduro, ABD hükümetinden gelen heyetle “saygılı” ve “samimi” bir görüşme gerçekleştirdiğini söylemişti.