‘Açık bankacılık ile kurumsal müşterilere yönelik çok farklı çözümler hayata geçecek’

Bankacılığın evrileceği tarafta açık bankacılık ve platform bankacılığı üzere yeni platformların değerine dikkat çeken Garanti BBVA Müşteri Tahlilleri ve Dijital Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Işıl Akdemir Evlioğlu, yapay zekanın bilgi nedeniyle hayatımıza daha fazla girdiği, daha entegre tahlillerin oluştuğu bir periyoda girildiğini ve burayı da çok önemsediklerini söyledi. Bloomberg HT televizyonunda Sefer Yüksel’in hazırlayıp sunduğu Finansal Teknoloji programına konuk olan Evlioğlu, açık bankacılığın datanın müşteri ismine demokratikleşmesi ismine kıymetli bir gelişme olduğunun altını çizdi. “Müşterilerimiz istedikleri kurumla, istedikleri halde datalarını bir yerde entegre ederek çalışabilecek” diyen Evlioğlu şöyle devam etti: “Müşterilerimiz için farklı yaratıcı tahliller sunabilmek ve ekosistemin de zenginleşmesi ve gelişmesi ismine kıymetli bir platform sağlayacak. Ben bilhassa kurumsal müşterilere yönelik çok farklı tahlillerin önümüzdeki devirde açık bankacılık ile hayata geçeceğini düşünüyorum.”

‘Bankalar olarak hizmet modellerimizi gözden geçirmemiz gerekiyor’

Taşınabilir bankacılığın geleceğine de değinen Evlioğlu, bankacılığın müşterinin finansal ömür koçu olma misyonuna gerçek evrileceğini düşündüğünü belirtti. Evlioğlu, öbür süreçlerin dijital platformlardan çarçabuk müşterilerin yapabilecekleri süreçler haline geldiğini vurgulayan Evlioğlu, en büyük değişimin bu alanda olmasını beklediğini kaydetti. Evlioğlu, “Öte yandan bizim bankalar olarak hizmet modellerimizi gözden geçirmemiz gerekiyor ki, hepimiz de bunu yapıyoruz. Biz de ağır olarak burada çalışıyoruz. Zira artık, hiç şubemize gelmemiş, dijital yollardan bizim müşterimiz olmuş, milyonlarca müşterimiz var. Bu müşterilerimize nasıl bir hizmet modeli sağlayacağız, nerede nasıl dayanak olacağız konusunda zati bir yol planımız vardı ancak bu, dijitalleşmenin artmasıyla daima değişen, gelişen bir konu” dedi.

‘Satışların yüzde 85’i dijital kanallardan gerçekleşiyor’

Garanti BBVA’nın 11 milyonun üzerinde etkin taşınabilir müşterisi olduğunu tabir eden Evlioğlu, eser adedi olarak satışlarının yüzde 85’inin dijital kanallardan gerçekleştiği söyledi. Dijital platformlardaki süreç adetlerinin son iki senede yaklaşık iki kat arttığını kaydeden Evlioğlu, önümüzdeki devirde bu trendin artarak devam etmesini beklediklerini belirtti. Banka olarak 25 yıldır dijitale kesintisiz yatırım yaptıklarının altını çizen Evlioğlu, “Özellikle taşınabilir etrafındaki dijital bizim için çok çok değerli ve bu alana yatırımlara devam edeceğiz” dedi.

‘Her ay 4 milyon müşterimiz mobilden finansal sıhhatini denetim ediyor’

Finansal sıhhat ile müşterilerine finansal koçluk yapmak istediklerini vurgulayan Evlioğlu, bu mevzuda dayanak isteyen müşterilerine farklı tekliflerle yardımcı olduklarını söz etti. Bunun da taşınabilir bankacılık ile çok örtüştüğünü belirten Evlioğlu, “Bu takviyesi sağlayabilmek için elinizde birtakım bilgiler olmalı ki müşterilerinize gereksinim duydukları takviyesi sağlayabilesiniz. Finansal sıhhat ile yapmak istediğimiz de müşterilerimizin hem kısa hem de uzun devirli ön göremedikleri kadro harcamaları için planlı bir sistemde finansal idarelerini yapabilmelerine takviye olmak. Burada şahsileştirme çok değerli. O yüzden data çok kıymetli. Zira her kişinin geliri masrafı, muhtaçlıkları farklıdır.Yaptığımız araştırmalarda herkes gelirlerini çok net biliyor lakin masraflarını sorduğumuzda tıpkı süratte cevap alamıyoruz. O nedenle masraflarımızı yönetmek biraz daha sıkıntı. Müşterilerimizin tasarruf yapabilecekleri alanları belirleyip şahsileştirilmiş tasarruf planları sunuyoruz” dedi. Aylık 4 milyon müşterilerinin taşınabilir bankacılık uygulamasında finansal sıhhat kısmına girip baktığını ve buradaki tekliflere yönelik aksiyon aldığını tabir eden Evlioğlu, “Yolun çok başında olmamıza karşın bu alanda bu sayı epey kıymetli. Bu da gösteriyor ki, bu alanda nitekim bir muhtaçlık var. Biz farklı tahlilleri buraya entegre ettikçe de daha fazla müşterimizin etkileşime girdiği,aksiyon aldığı bir alan olmaya devam edecek” diye konuştu.