Altın 9 ayın en düşük seviyesine yaklaştı

Altın, yayımlanan Fed tutanaklarında enflasyonun kalıcı olmasını engellemek gayesiyle faizlerin beklenenden uzun mühlet yüksek tutulmasının mümkün olduğunun yayımlanması sonrası dokuz ayın en düşük düzeyine yaklaştı.

Spot altın resesyon tasalarının artması sonrası yatırımcıların inançlı liman olarak doları tercih etmesiyle geçtiğimiz iki seans boyunca yüzde 4’e yaklaşan bedel kaybı yaşadı.

14-15 Haziran’da yapılan Fed toplantısının tutanakları siyaset yapıcıların enflasyonun kalıcı olması durumunda daha da sıkılaşmacı bir tavır izlenmesi gereksinimini tanıdığını söyledi.

Piyasaların Temmuz ayında ikinci defa 75 baz puanlık bir artış beklediği belirtilirken yatırımcıların gözü Cuma günü gelecek tarım dışı istihdam ve işsizlik sayılarında olacak.

Bloomberg İktisat ünitesine nazaran önümüzdeki yıl ABD’de bir resesyon yaşanma mümkünlüğü yüzde 38 oldu.

Güvenli liman olarak altın yerine doların tercih edilmesi ve ABD 10 yıllık tahvil getirilerinde yaşanan artışların kıymetli metal üzerinde baskı oluşturduğunu belirten Commonwealth Bank of Australia Emtia Analisti Vivek Dhar altın fiyatlarının öngörülebilir gelecekte 1800 dolar altında kalmaya devam etmesinin mümkün olduğunu vurguladı.