Altın doların karşısında baskı görmeye devam ediyor

Altın, yatırımcıların yakından takip ettiği ABD enflasyon verisinin açıklanmasının öncesinde güçlenen doların pahalı metale yönelik ilgiyi azaltmasıyla üç ayın en düşük kıymetine yakın bir düzeyden süreç görüyor.

Spot altının onsu birinci süreçlerde 1.832 doları gördü.

Spot altın, Fed’in enflasyonla çaba gayesiyle para siyasetini sıkılaştırmasıyla baskı görmeye devam ediyor. Bu durum tahvil getirilerinin artmasına ve ABD dolarının Mart sonundan bu yana yüzde 5 bedel kazanmasında tesirli oldu.

ABD enflasyon verisinin Fed’in faiz artır suratında izleyeceği patika için daha fazla ipucu barındırması bekleniyor. Çin Nisan ayı enflasyonu kapanmaların besin ve yakıt maliyetlerini üst taşımasıyla beklentileri aşarak yüzde 2,1’e yükseldi.

Dünyanın en büyük altın alıcısı olan ülkede uygulanan Kovid-19 kaynaklı kapanmalar ülkedeki ekonomik aktivite üzerinde baskıyı sürdürerek spot altına olan talebin düşük seyretmesine neden olmaya devam ediyor.

“Altının düşüşündeki ana nedenin doların sürmekte olan yükselişi olduğunu düşünüyoruz” diyen ABD Refinery Global Piyasalar Müdürü Nicholas Frappell, “Bu durumu Çin’in sıfır Kovid-19 siyasetinin güç ve öbür emtialar üzerindeki tesirine kadar uzanan geniş bir çerçeveyi kapsayan bir riskten kaçınma atağı olarak görüyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın