Altında ABD ÜFE etkisi

Altın, artan enflasyon ve daha agresif mali sıkılaşma beklentileriyle yatırımcıların bedel saklama aracı olarak doları tercih etmesi sonrası iki ayın en büyük haftalık düşüşünü yaşamaya hazırlanıyor.

Spot altın, ABD’de ÜFE’nin beklentilerin üzerinde gelmesinin Fed’in süratle faiz artış siyasetini sürdüreceğini işaret etmesiyle bir evvelki seans yüzde 1,7 kıymet kaybederken Cuma günü yatay seyrediyor. Datalar sonrası riskli varlıklara yönelik iştahın azalmasıyla tahviller gerilerken dolar güçlenmeye devam etti.

On yıllık ABD tahvil getirileri 25 baz puan civarında geriledi. Bu türlü bir gelişmenin genelde altına olan talebi artırması beklenirken bu artış Borsada süreç gören fonlardaki altın stoklarının arka arda altıncı seansta da düşmesiyle gerçekleşmedi. Bedelli metal bu hafta yüzde 3’ten fazla düşüşle 1,824 dolara geriledi.

“Altını aşağı çeken ana etken yatırımcıların dolara yönelmesine neden olan piyasadaki dalgalanma oldu” diyen Guardian Gold Australia İş Geliştirme Müdürü John Feeney, “Spot altın gerektiğinden fazla satılıyor üzere görünüyor. Münasebetiyle 1800 dolar civarında önemli bir takviye görebiliriz” değerlendirmesinde bulundu.

Başka yandan yatırımcılar dünyanın en büyük altın alıcısı olan Çin’de Kovid-19’un olaylarının yine artışını ve kapanmalar sonrası yaşanan ekonomik yavaşlamayı izlemeye aldılar. Pekin’de ise vatandaşların besin alımı için marketlere akın etmesi sonrası yetkililer kentin kapanacağı savlarını yalanladılar.

Çin’in sıfır Kovid-19 siyasetinin altına tesirlerine değinen Feeney, “Çin sıfır Kovid-19 siyaseti altın üzerinde tesirli oluyor zira oradaki talebin kurumasına sebep oluyor” sözlerini kullandı.

Spot altın yüzde 0,2 artışla 1824 dolara yükseldi.