Altında enflasyon bekleyişi devam ediyor

Altın, Pazartesi günü güçlenen dolarla birlikte yüzde 1,6 paha kaybetmesi sonrası önümüzdeki günlerde gelmesi beklenen enflasyon dataları öncesinde 1.865 dolar civarındaki yatay seyrini sürdürüyor.

Spot altın Fed ve öbür merkez bankalarının enflasyonla uğraş kapsamında para siyasetlerini sıkılaştırma kararı aldığı Nisan ortasından beri düşüşünü sürdürüyor. Bu siyaset tahvil getirilerinin yükselmesine ve doların beş haftalık bir yükseliş serisi yakalamasına yardımcı olarak altının cazibesini yitirmesine neden oldu.

Yatırımcılar sıkılaşma yol haritasının suratına dair ipuçları elde etmek emeliyle Çarşamba günü açıklanacak ABD enflasyon verisini yakından takip edecek. Öteki yandan bu hafta Çin, Hindistan, Brezilya üzere büyük iktisatların enflasyon bilgileri de açıklanacak.

Pazartesi yayımlanan ticaret datalarına nazaran Çin’de ihracat ve ithalat sayıları ağırlaşan pandemi şartlarının talebe ve üretime ziyan vermesi ve tedarikte bozulmalara yol açmasıyla zorlanmaya başladı.

Çin’in dünyanın en büyük altın alıcısı pozisyonunda olduğu düşünülürse bu durumun talebin düşmesine neden olabileceği düşünülürken bozulmaların devam etmesi halinde altının inançlı liman olarak görülmesinden ötürü global çapta talebin artabileceği belirtiliyor.

Bir cevap yazın