Altında yatay seyir

Altın, ABD enflasyonunun beklentilerin üzerinde gelmesinin akabinde son bir ayın en büyük yükselişini gerçekleştirmesi sonrası yatay seyretti.

Spot altın çok az değişiklikle 1850 dolar civarında süreç görmeye devam ediyor.

Besin ve güç harici ABD yıllık enflasyonu Nisan ayında yüzde 6,2 olarak gerçekleşirken Mart ayına nazaran düşüş gösterdi. Dataların açıklanması sonrası tahvil getirileri yükselişe geçerken 10 yıllık tahvil getirileri seansı yedi puan düşüşle kapattı.

Hızlanan enflasyonun altının bir bedel müdafaa aracı olarak cazibesini artırabileceği lakin daha süratli faiz artışına neden olması durumunda talebin körelmesine neden olacağı belirtiliyor.

Ukrayna’da devam eden ve yakın vakitte biteceğine dair rastgele bir işaret görülmeyen savaş bir müddettir altın üzere inançlı varlıkların dayanak görmesine neden oluyordu.

Çin’de berbatlaşan pandemi nedeniyle uygulanan sıfır Kovid-19 yaklaşımının da altını destekleyebileceği ancak berbatlaşan iktisadın dünyanın en büyük alıcısında düşüşlere neden olabileceği düşünülüyor.

“Enflasyon tasaları nedeniyle altın hala güzel denebilecek seviyede ilgi var lakin güçlenen dolar hala bir pürüz olarak göze çarpıyor” diyen Commtrendz Risk Management Services Yöneticisi Gnanasekar Thiagarajan, “Teknik fotoğraf hafif bir yükselişe işaret ediyor ve dünkü fiyat hareketleri altının yükseleceğine dair umutların artmasına neden oldu” değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın