AMB Başkanı Lagarde’dan Temmuz ve Eylül sinyali

Lagarde, Avrupa Parlamentosu (AP) Ekonomik ve Mali İşler Komitesi’nin “Parasal Diyalog” oturumunda konuştu.

Avrupa’nın karşı karşıya olduğu ekonomik ve jeopolitik görüntünün Rusya-Ukrayna savaşının akabinde çarpıcı bir formda değiştiğine işaret eden Lagarde, para siyasetinin karşı karşıya olduğu şartların değerli ölçüde değiştiğini anlattı.

Lagarde, bu nedenle Haziran toplantısında para siyasetini normalleştirmede daha fazla adım atmaya karar verdiklerini hatırlattı.

Özellikle imalat kesimini etkileyen yüksek güç maliyetleri, arz kesintileri ve artan belirsizliğin Euro Bölgesi iktisadını baskıladığına dikkati çeken Lagarde, hizmet kesimindeki hareketliliğin büyümeyi desteklediğini ve bu bölümdeki toparlanmanın önümüzdeki aylarda güçlenmesi beklediklerini söyledi.

Christine Lagarde, yüksek güç maliyetleri, ticaretteki bozulma, artan belirsizlik ve yüksek enflasyonun harcanabilir gelir üzerindeki olumsuz tesirinin kademeli olarak azalmasını öngördüklerini belirterek, Euro Bölgesi’nde bu yıl yüzde 2,8, 2023 ve 202’te yüzde 2,1 büyüme varsayım ettiklerini tabir etti.

Euro Bölgesi’nde enflasyonun Mayıs ayında yüzde 8,1’e çıktığını hatırlatan Lagarde, güç fiyatlarının bir yıl öncesinin yüzde 39,2 üzerinde seyrettiğini vurguladı.

Lagarde, besin fiyatlarının Rusya ve Ukrayna’nın üretimdeki ehemmiyeti nedeniyle Mayıs ayında yüzde 7,5 arttığını söz ederek, “Sonuç olarak, fiyat artışları dallar ortasında daha yaygın bir hale gelmekte ve temel enflasyon ölçütleri daha da yükselmektedir.” dedi.

Ücret artışının da bu yıl hızlanmasını beklediklerine işaret eden Lagarde, bu gelişmelerin uzun vadeli enflasyon beklentilerine yansıdığını anlattı.

Lagarde, kurumlarının temel enflasyon kestirimlerini kıymetli ölçüde revize ettiğini hatırlatarak, “Tahminler, enflasyonun bir müddet daha istenmeyen yüksek düzeylerde kalacağını gösteriyor. Yıllık enflasyon 2022’de yüzde 6,8 olarak öngörülüyor. Bunun 2023’te yüzde 3,5’e ve 2024’te yüzde 2,1’e inmesi bekleniyor.” diye konuştu.

“Hedefimizin epeyce üzerindeki mevcut enflasyon ortamı açıkça bir zorluk teşkil ediyor” diyen Lagarde, AMB İdare Kurulu’nun 8-9 Haziran’daki toplantısında para siyaseti konusunda daha fazla adım atmaya karar verdiğini anımsattı.

AMB Lideri Lagarde, varlık alım programı kapsamında net alımları 1 Temmuz’da sonlandırmaya karar verdiklerine işaret ederek, “Temmuz ayındaki para siyaseti toplantısında temel banka faizini 25 baz puan artırma niyetindeyiz.” sözünü kullandı.

“AMB’nın temel faiz oranlarını eylülde tekrar yükseltmeyi bekliyoruz.” diyen Lagarde, bu oranın orta vadeli enflasyon görünümüne bağlı biçimde belirleneceğini söyledi.

Lagarde, orta vadede enflasyon görünümünün sürmesi yahut bozulması halinde eylül ayı toplantısında daha büyük bir artışın uygun olacağını vurguladı.

Eylül’den sonra faiz oranlarında kademeli fakat daima bir artış yolunun uygun olacağını iddia ettiklerini anlatan Lagarde, para siyasetini ayarlama suratının gelen datalara ve orta vadede enflasyonun nasıl gelişeceğine bağlı olacağına işaret etti.