AMB’den Temmuz’da faiz artış mesajları güçleniyor

AMB İdare Şurası Üyesi Frank Elderson, Ukrayna’daki savaşın resesyon riskini gündeme getirmesine karşın Temmuz ayından itibaren faiz artırımına başlanabileceğini belirtti.

Brüksel’deki bir konferansta konuşan Elderson bankanın net varlık alımlarının sonlanabileceğini söz ederek “Bu da Temmuz’da siyasette olağanlaşmayı değerlendirmemizi sağlayacak” dedi. Elderson atılacak adımların ekonomik bilgilere bağlı olacağını belirtti. Elderson her ne kadar pandemi sonrası toparlanma beklenenden zayıf olsa da resesyon ihtimalinin şimdi görünmediğini tabir etti.

Başka bir İdare Konseyi Üyesi Francois Villeroy da Fransız bir radyo kanalına verdiği mülakatta yazdan itibaren kademeli faiz artışının başlayabileceğini söyledi. Enflasyonu yüzde 2’lik gayeye yaklaştırmak için gereken neyse yapılacağını belirten Villeroy “Çojk belirsizliklerle dolu bir dünyadayız ve iktisada ziyan vermeden enflasyonu düşürmek için para siyasetimizi ayarlayacak hakikat yolu bulmamız gerekiyor.” sözlerini kullandı.

Euro Bölgesi enflasyonunun bankanın yüzde 2’lik amacının neredeyse 4 misli üzerinde seyretmesi nedeniyle AMB yetkililerinin Temmuz ayında faiz artırımına başlamaya yönelik görüşleri de güçleniyor.

AMB 2011 yılından beri faiz artırımına gitmedi, mevduat faizi 2014 yılından bu yana negatif bölgede.

Bir cevap yazın