Amerikalılar için en büyük sorun enflasyon

ALİ ÇINAR – CİNER MEDYA KÜMESİ ABD TEMSİLCİSİ

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırma ülkede en yakıcı sorunun enflasyon olduğunu ortaya koydu.

Pew Araştırma Merkezi’nin yeni yayınladığı anket sonuçlarına nazaran, Amerikalı yetişkinlerin yaklaşık yüzde 70’ı enflasyonu şu anda çok büyük bir sorun olarak gördüklerini belirterek, enflasyonun, Kovid-19 dahil olmak üzere ABD’deki tüm öbür meselelerden daha değerli olduğunu vurguladılar.

25 Nisan ile 1 Mayıs ortasında 5 binden fazla iştirakçiyle anket yapan Pew Araştırma Merkezi’ne nazaran, Amerikalıların yüzde 23’ü ise enflasyonun şu anda ülkede orta derecede büyük bir sorun olduğunu ve yüzde 6’si bunun küçük bir sorun olduğunu söyledi.

Ankette siyasi partilere üye olanlar ortasında ise anket sonuçlarında farklılık gözlendi. Cumhuriyetçilerin yüzde 84’ü ve Demokratların yüzde 57’si enflasyonu çok büyük bir sorun olarak nitelendirdi. Cumhuriyetçiler enflasyonu başka rastgele bir problemden daha büyük bir sorun olarak listelerken, Demokratlar için en değerli sorun yüzde 70 ile silahlı şiddet oldu.

Sıhhat hizmeti yoksunluğu

Enflasyondan sonra Amerikalılar’ın yüzde 55’ı sıhhat hizmetlerinin karşılanabilirliğinin çok büyük bir sorun olduğunu söylerken, yüzde 54’ü şiddet hatalarını, yüzde 51’i silahlı şiddeti, yüzde 51’i bütçe açığı ve yüzde 42’lik bir kısmı de iklim değişikliği olarak belirtti.

Ankete katılanların sadece yüzde 19’u Kovid-19 pandemisinin çok büyük bir sorun olduğunu belirtirken bu oran, Haziran 2020’deki anket sonuçlarında yüzde 58’de olarak yer almıştı.

Biden ve Fed’den açıklama

Amerikan Çalışma Bakanlığı bu hafta, fiyatların Nisan ayında geçen yıla nazaran yüzde 8,3 arttığını açıklarken, Lider Biden da enflasyonla çaba planını geçen gün açıkladı.

Biden, enflasyonla ile gayretin en değerli önceliği olduğunu açıkladı. Hazine Bakanı Janet Yellen, Kongre’de yaptığı konuşmada, teşviklerin enflasyonu artırıcı bir rolü olduğunu kabul etti.

Fed Lideri Jerome Powell da yaptığı açıklamada, “Dünyanın dört bir yanındaki global iktisatların tümü enflasyonist şoklardan etkileniyor. ABD’de enflasyon çok yüksek lakin enflasyonu denetim altına alacak araçlara sahibiz.” dedi.