Avrupa Birliği, Stablecoin Mevduatlarına Faiz Ödenmesini Yasaklamaya Hazırlanıyor

Avrupa Birliği, kripto para platformlarının stablecoin mevduatlarına faiz ödemesini yasaklamayı planlıyor.

Unstoppable Finance DeFi strateji lideri Patrick Hansen’a nazaran, AB vekilleri algoritmik stablecoin’ler için hiçbir istisna olmaksızın değerli düzenleyici ihtiyaçlar belirleyecek. Karar, Avrupa Parlamentosu, Avrupa Kurulu ve Avrupa Birliği Kurulu temsilcilerinin 30 Haziran’da gerçekleştireceği toplantının akabinde açıklanacak.

Toplantı, kripto para ünitelerinin düzenlenmesine ait MiCA (Kripto Varlıklardaki Piyasalar) tasarısındaki bir dizi oturumun sonuncusu olma özelliğine sahip. Hansen’e nazaran ana mevzular, mutabakatın tüm basamaklarını geçerken sırf küçük noktaların açığa kavuşturulması gerekiyor.

Hansen ek olarak AB Komitesinin NFT’ler ile ilgili yeni kurallar getirmeye hazır olduğunu söz etti. Bu düzenlemedeki gaye NFT platformlarının özel lisans satın almasını mecburî kılmak olacak.

Hansen, Bitcoin yasağının şu anda dikkate alınmadığını vurguladı. Lakin AB, her bir dijital varlık için özel şartlar getirmeyi planlıyor. DeFi kesimi ise şimdi kıymetlendirme altında olmasa da Avrupa Komitesi bahisle ilgili olarak farklı bir rapor yayınlamayı planlıyor. 2023’te DeFi’ın denetlenmesi için bir pilot proje başlatılması gündemde.