Avrupa sıfır üzeri faize hazırlanıyor

Avrupa Merkez Bankası (AMB) üyeleri, hususa yakın yetkililerden edinilen bilgiye nazaran, bu yıl sona ermeden faiz oranlarını sıfırın üzerine çıkarma senaryosuna giderek daha sıcak bakmaya başladı.

Bloomberg’e konuşan kaynaklar, temmuzda 25 baz puanlık faiz artışını kıymetlendiren AMB idare kurulunun, ocak ayından evvel birebir oranda en az iki ek faiz artışına gidebileceğini aktardılar.

Bu durum AMB üyelerinin, -%0,5 düzeyindeki mevduat faizinde bu yıl üç faiz artırımı fiyatlayan para piyasası ile tıpkı çizgide buluşabileceğine işaret ediyor.

AMB’nin gelecekte atabileceği adımlar katılık kazanmazken, Avrupa Merkez Bankası’nın sözcüsü bahis hakkında yorum yapmadı. E

Haber öncesi AMB’den yıl sonuna kadar 89 baz puanlık faiz artışını fiyatlayan para piyasaları da bu beklentiyi 91’e yükseltti. Fransa Merkez Bankası Lideri Francois Villeroy de Galhau geçen hafta yaptığı açıklamada, bu yıl sona ermeden faizlerin sıfırın üzerine çıkması ihtimalini “makul” olarak değerlendirmişti.

Lagarde’dan Temmuz sinyali

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Lideri Christine Lagarde, AMB’nin tahvil alım programını bu yılın üçüncü çeyreğinin başlarında sona erdireceğini ve akabinde yalnızca “birkaç hafta” sonra faiz artırımı yapabileceğini açıklamıştı.

Lagarde Slovenya’nın başşehrinde konferansta yaptığı açıklamada, “Beklentim (tahvil alımlarının) üçüncü çeyreğin başlarında sonlandırılması” dedi.

Lagarde “AMB’nin faizlere yönelik ileriye dönük yönlendirmesiyle açıklanan birinci faiz artırımı, net varlık alımlarının sona ermesinden bir müddet sonra yapılacak ve yalnızca birkaç hafta sonra olabilir” dedi.

Bir cevap yazın