Bakır 17 ayın en düşük seviyesinde

Bakır, global resesyon tasalarının emtialar için talep görünümünü düşürmesi sonrası düşüşünü sürdürerek 17 ayın en düşük düzeyine geriledi.

İnşaattan yeni güç araçlarına kadar birçok alanda kullanılan endüstriyel metaller için itimat düşük seyretmeye devam ediyor. Ekonomik trend göstergesi olarak kabul edilen bakır, metallerin 2008 finansal krizinden bu yana çeyreklik bazda en önemli düşüşünü yaşaması sonrası 8 bin dolar altına geriledi.

Citic Futures Co. geçtiği bir notta ABD’nin bir resesyona ilerlediğine dair kaygıların bakır ticaretini domine ettiğini kaydetti. Buna nazaran kısa vadede teknik bir düzeltmenin mümkün olduğu ama orta ve uzun vadede fiyatların düşmeye devam edeceği vurgulandı.

Çinko için ise en büyük üretici olan Çin’in Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya’dan doğan açığı doldurmak emeliyle üretim fazlasını Avrupa’ya yollamaya hazırlanmasıyla düşüşün devam etmesi bekleniyor.

UBS AG’ye nazaran düşen talep ve Çin’in net ihracatçı pozisyonuna geçmesinin metalde yaşanan sıkışıklığı hafifletmesi bekleniyor.

Bakır Londra Metal Borsası’nda (LME) yüzde 1,4 paha kaybederek ton başına 7 bin 891 dolara kadar gerileyerek Şubat 2021’den beri en düşük düzeyini gördü.