Beklentiyi aşan enflasyona rağmen Fed üyeleri 50 baz puanda ısrarcı

ABD’de dün açıklanan beklenti üzeri nisan ayı enflasyon verisinin akabinde Fed’in üzerinde daha agresif mali sıkılaştırma baskısı artsa da, şu ana kadar banka üyelerinden gelen açıklamalar ABD Merkez Bankası’nın mevcut yönlendirmesine uyabileceği istikametinde.

St. Louis Fed Lideri James Bullard dün Yahoo! Finance’e verdiği röportajda, “Yürürlükte olan bir planımız var. Son toplantıda 50 baz puan faiz artırdık ve bunu gelecek toplantılarda yapmaya hazırlanıyoruz” dedi. 75 baz puanlık bir faiz artışına gidilip gidilemeyeceği tarafındaki bir soru üzerine Bullard, bunun baz senaryosu olmadığını söyledi.

Federal fonlama vadeli piyasalarına bakıldığında, yatırımcıların da 75 baz puanlık faiz artışını fiyatlamadığı görülüyor. Lakin dünkü enflasyon verisi sonrası yatırımcılar haziran ve temmuz aylarının yanı sıra eylül ayında da ek bir 50 baz puanlık faiz artışını fiyatlamalarına dahil ettiler.

Bullard, dün açıklanan enflasyon verisinin, fiyat baskılarının geniş tabana yayıldığını ve düşünülenden daha kalıcı olduğunu gösterdiğini belirtti. Başka bir aktiflikte konuşan Atlanta Fed Lideri Raphael Bostic ise enflasyonun yüksek suratını müdafaası halinde, “daha fazla adım atılmasını” destekleyeceğini belirtti.

Bir cevap yazın