Biden bazı Çin tarifelerini kaldırmaya hazırlanıyor

ABD Lideri Joe Biden’ın bu hafta prestijiyle kimi Çin mallarına yönelik tarifeleri kaldırdığını duyurabileceği belirtildi.

Görüşmeler hakkında bilgi sahibi kaynaklara nazaran, Biden tarifeler konusunda sonuncu kararını şimdi vermedi ve açıklama tarihi ileriye de atılabilir. Kaynaklar ABD Başkanı’nın son haftalarda kıdemli iktisat danışmanlarıyla Trump devri tarifelerine yönelik seçeneklerin ele alındığı bir dizi toplantı gerçekleştirdiğini bildirdi.

Çin’den ithal edilen 300 milyar dolarlık esere uygulanan tarifelerinin gözden geçirilmesi konusu, ABD’de enflasyonun hızlanması ve Biden idaresinin tüketicilerin günlük olarak kullandıkları mallar için ödedikleri fiyatları düşürmek için yollar aramaya başlamasının akabinde gündeme geldi.

Biden geçen hafta Çin Devlet Lideri Şi Jinping ile yakında görüşeceğini ve tarifeleri kaldırma konusunda karar verme sürecinde olduğunu söylemişti. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen da Çin Başbakan Yardımcısı Liu He ile bu sabah videokonferans ile görüştü. Çin Ticaret Bakanlığı’ndan mevzuya ait yapılan açıklamaya nazaran Liu görüşmede tarifelerin ve yaptırımların kaldırılmasının Çin için değerine vurgu yaptı.