Biden-Harris’in enflasyon planı

ALİ ÇINAR/CİNER MEDYA KÜMESİ ABD TEMSİLCİSİ

Amerika Birleşik Devletleri’nde yüzde 8,5 düzeyindeki enflasyon ve yüzde 3,5 işsizlik oranı ile birlikte istihdamda hâlâ istenilen amaca ulaşılmaması, Biden idaresini zora sokuyor.

Pandeminin tesirleri ile ekonomik meşakkatler yanında, Rusya’nın Ukraynayı işgal etmesi ile özellikle güç ve besin sanayilerinde badireler var.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Lider Biden’ın en değerli ekonomik önceliğinin, enflasyonla gayret etmek ve Amerikalı ailelerin maliyetlerini azaltmak olduğu açıklandı. Böylelikle tarihi ekonomik toparlanmayı tüm Amerikalıların faydasına olacak halde sürdürebileceği açıklanır iken, Lider Biden da en büyük önceliğin enflasyonla uğraş olduğunu lisana getirdi.

Biden idaresi, Amerikan Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyonla gayrette birincil rol oynayan kurum olduğunu bildikleri, Lider Biden’ın Fed’e liderlik etmek için yüksek nitelikli şahısları aday gösterdiği hatırlatıldı. Lider Biden, Fed’in liderlik takımında Senato’da hâlâ onay bekleyen adayların gecikmeden onaylamaya davetini yineledi.

Biden idaresinin, aileler için maliyetleri ve bütçe açığını azaltmak için kısa, orta ve uzun vadeli adımları atacağı aksiyon planın ana çizgileri şöyle sıralandı:

Gaz ve güç maliyetinin düşürülmesi ve güç bağımsızlığının sağlanması

A) Putin’in fiyat artışının tesirini azaltmak

B) Güç faturalarının düşürülmesi

C) Gerçek güç bağımsızlığının oluşturulması:

Amerikan aileleri için öbür günlük maliyetleri düşürmek:

A) Reçeteli ilaç ve sıhhat bakım maliyetlerinin düşürülmesi

B) Amerikan çiftçilerinin daha fazla büyümesine ve daha aktif rekabet edilmesine yardımcı olarak besin fiyatlarını düşürmek

C) Altyapımızı, tedarik zincirlerimizi ve imalatımızı onararak günlük malların maliyetini düşürmek

D) Çocuk bakımı ve uzun vadeli bakım maliyetlerini düşürmek

E) Daha fazla konut yaparak barınma maliyetlerini düşürmek

Büyük Şirketlerden ve Güçlü Amerikalılardan Adil Hisselerini Ödemelerini İsteyerek Açıkları Azaltmak

Federal bütçe açığı, kısmen en varlıklı Amerikalıların ve en büyük şirketlerin faydasına olan 2 trilyon dolarlık ödenmemiş vergi indirimi nedeniyle Lider Trump devrinde her yıl artarken, Lider Biden’ın vazifedeki birinci yılında yine yapılanmaya öncelik verdiği için açık 350 milyar dolar düştü.

Bir cevap yazın