Biden yönetiminden Türkiye’ye F-16’lar hakkında ön bilgilendirme

Wall Street Journal’ın (WSJ) hususa yakın ABD’li yetkililere dayandırdığı haberine nazaran, Ukrayna savaşında oynadığı rolün akabinde Biden idaresi, Türkiye’ye F-16 satışının da önünü açabilecek yeni silah satışları konusunda çalışmalarını artırdı.

Buna nazaran Biden idaresi, Senato ve Temsilciler Meclisi başkanlarına geçen ay gönderdiği gayrı resmi bildirimde, Türkiye’ye kimi F-16 kesimleri ile bu uçaklarda kullanılacak füze ve radar sistemleri satılması konusunda hazırladığı taslağı Kongreye gönderdi. Kongre önderlerinin bu satışa itiraz etmemeleri durumunda ilerleyen günlerde resmi satış bildiriminin Kongreye yapılması bekleniyor.

Yetkililer, Biden idaresinin bu adımında Türkiye’nin Rusya ile Ukrayna ortasındaki görüşmelere öncülük etmesi ve Ukrayna ordusuna SİHA dayanağı vermesinin tesirli olduğuna dikkati çekti.

Silah satışının onaylanması F-16 satışlarının önünü açabilir

Ayrıyeten yetkililere nazaran bu silah satışının Kongrede kabul görmesi, Türkiye’ye 40 adet F-16 satışına ait kamuoyunun gündeminde olan başka bir silah satışının da Kongrede önünü açabileceğine dikkati çekti.

Kelam konusu pakette AIM-9 Sidewinder ve AIM-120 Amraam füzelerinin yanı sıra radar ve öteki gelişmiş ekipmanların bulunduğuna dikkat çeken bir yetkili, paketin 400 milyon dolar bedelinde olduğunu aktardı.

ABD Dışişleri Bakanlığından Wall Street Journal’a yapılan açıklamada ise teklif resmiyet kazanıncaya kadar bu bahiste bir yorum yapamayacakları belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanlığının Kongreye mart ayında gönderdiği mektupta, “Türkiye’ye F-16 satılmasının ABD’nin ulusal çıkarlarına uygun olduğu” değerlendirmesi yapılmıştı.

Bir cevap yazın