Biden’dan enflasyon açıklaması

Biden, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, iktisada ait açıklamalarda bulundu.

Amerikalı ailelerin enflasyondan ziyan gördüğünün farkında olduğunu vurgulayan Biden, “Enflasyonu çok ciddiye alıyorum ve bu benim iç siyaset önceliğim.” dedi.

Biden, enflasyonun nedenleri olarak salgın ve Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in Ukrayna’da başlattığı savaşı göstererek enflasyona katkıda bulunan bu iki ana ögenin tabiatının global olduğunu kaydetti. Lider Biden, “Bu nedenle dünyanın her yerindeki ülkelerde tarihi enflasyon oranları görüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Enflasyonla gayret için aldıkları tedbirlere işaret eden Biden, ABD’nin enflasyonun üstesinden gelmek için güçlü bir pozisyonda bulunduğunun altını çizdi.

Biden, ABD Merkez Bankasının (Fed) enflasyonla çabadaki rolüne atıfta bulunarak “Şu anda en büyük ekonomik sıkıntımızın enflasyon olduğunu düşünüyorum ve onların da o denli düşündüğüne inanıyorum.” dedi. Biden, Fed’in “işini yapacağından emin olduğunu” lisana getirdi.

Enflasyona katkıda bulunan yüksek güç fiyatlarına dikkat çeken Biden, ülkede petrol ve gaz üretiminin rekor düzeylere yaklaştığını, petrolün ortalama varil fiyatının hafta boyunca yatay bir seyir izlediğini lakin akaryakıt fiyatlarının artmaya devam ettiğini aktardı.

Biden, Cumhuriyetçileri, birçok suçlamada bulunmalarına karşın güç krizine yönelik tek bir tahlil sunmamaları konusunda eleştirdi.

İktisat siyasetlerini savundu

Biden, bir gazetecinin “Enflasyonun sorumlusu olarak siyasetlerinizi görüyor musunuz?” sorusuna, “Şu anda biz iktidardayız evet lakin Senatoda istikrar 50’ye 50. Rastgele bir kararın onaylanması için en az 60 senatörün dayanağına muhtaçlığımız var ve bu da sıkıntı oluyor.” cevabını verdi.

Gazetecinin sorusunu tekrarlaması üzerine Biden, “Bizim politikalarımız ziyan verici değil yardım edici.” dedi.

Biden, Florida Senatörü Rick Scott’ın kendisini istifaya davet etmesinin anımsatılması üzerine “Sanırım bu adamın kimi sorunları var.” yorumunu yaptı.

Biden idaresi, Çin’e uygulanan gümrük vergilerinin kaldırılması konusunu görüşüyor

Enflasyonla çaba için ABD’nin eski Lideri Donald Trump periyodunda Çin’e yönelik uygulanan gümrük vergilerinin kaldırılıp kaldırılmayacağının sorusuna Biden, “Bu mevzuyu görüşüyoruz şimdi net bir karar vermedik.” cevabını verdi.

Biden, ülkedeki akaryakıt fiyatlarının sorumlusu olarak gördüğü Rusya’dan Avrupa ülkelerinin petrol alımını durdurmak için de var gücüyle savaştığını kaydetti.

Bir gazetecinin, “Sayın Lider, 1 yıl evvel ülkedeki enflasyonun süreksiz olduğunu söylüyordunuz lakin durum o denli değil. Enflasyonun ne vakit düşeceğini düşünüyorsunuz?” sorusu üzerine Biden, “Bu hususta bir varsayımım yok. Kimi ekonomistler, bu yıl sonu düşeceğini, kimileri ise gelecek yıl da artacağını söylüyor. Ne vakit düşer bilmiyorum lakin biz elimizden geleni yapıyoruz.” tabirini kullandı.

Bir cevap yazın