BitRiver, ABD Yetkililerine Dava Açmayı Planlıyor

Rusya’nın en büyük kripto madenciliği operatörlerinden olan BitRiver, ABD yetkilerine dava açmaya hazırlanıyor.

BitRiver, yaptırım listesine eklendiği gerekçesiyle ABD Hazine Bakanlığı’na dava açmayı düşünüyor. Şirket ayrıyeten ABD’yi haksız rekabete teşvik etmekle ve DTÖ kurallarını ihlal etmekle suçladı.

BitRiver, ABD’nin suçlamalarını “asılsız ve gerçek dışı” olarak nitelendirdi. Şirket yaptığı basın açıklamasında Rus hükümetiyle hiçbir bağı bulunmayan %100 özel bir şirket olduklarını ve ülkedeki rejime yaptırımları atlatmak için yardım etmediklerini tabir etti. Ayrıyeten haksız sebeple uygulanan yaptırımların prestij zedelenmesine neden olduğu tabir edildi.

ABD Hazine Bakanlığı, 20 Nisan’da BitRiver’ın ABD vatandaşları ile ticari bağ kurmasını yasaklayan yaptırımlarını açıkladı. Yetkililer, Rusya’nın kripto para madenciliğinde kıymetli “karşılaştırmalı avantajlara” sahip olduğunu belirterek, bireylerin yahut şirketlerin yaptırımlardan kaçınmak için kriptoyu kullanabileceği tasasını lisana getirdi.

BitRiver, bunu yalanlayarak her vakit kurumsal idareye bağlı kaldıklarını ve faaliyet gösterdikleri ülkelerde yasalar uyduklarını belirtti.

Şirket, Hazine Bakanlığı’nın yaptırımını “yerel şirketleri koruma” niyetine bağlayarak ABD makamlarını sorumsuzlukla suçladı.