Brezilya Merkez Bankası faiz artışlarının etkisini bekliyor

Brezilya Merkez Bankası, artan enflasyonun ülke iktisadını boğmasına karşın uygulanan “yoğun ve yerinde” faiz artış döngüsünün tesirlerinin kıymetli bir kısmının yakında hissedileceğini belirtti.

Konseyin 1 puan faiz artırdığı 3-4 Mayıs toplantıları tutanaklarında siyaset yapıcılar enflasyonu maksat düzeye getirmek emeliyle Haziran ayında daha küçük bir faiz artışının muhtemel olduğunu kaydettiler.

Perşembe günü yayımlanan tutanaklarda, “Mevcut mali sıkılaşma siyasetinin gereğince ağır ve vaktinde yapıldığı ve para siyasetlerine bağlı gecikmelerden ötürü beklenen daralma tesirinin ve mevcut enflasyon üzerindeki tesirinin görülmeyi beklendiğinin altı çizilmiştir” tabirleri kullanıldı.

Tutanaklarda bankanın stratejisinin uygulanan sıkılaşma ile birlikte “temkinli siyaset duruşunu güçlendirdiği ve belirsizlik senaryosunun altını çizdiği” kaydedildi.

Son bir yılda 10,75 puanlık faiz artışı

Roberto Campos Neto’nun başında bulunduğu heyet son bir senede içinde yapılan 10,75 puanlık faiz artışıyla sonuna yaklaşılan sıkılaşma döngüsünü, ince ayarlanmış son dokunuşlarla sonlandırmayı amaçlıyor. Ülke kalıcı iki haneli enflasyonla uğraş ederken tüketici fiyatlarının daha da artacağı ön görülüyor.

Öteki yandan çalışanlar ise kaybettikleri satın alma gücünü geri kazanmak için fiyat artışı talep etmesi artan ham unsur fiyatlarının üstüne ek maliyet sıkıntısını daha da derinleştiriyor.

Brezilya’da yıllık enflasyon Ukrayna işgali sonrası artan petrol fiyatlarıyla Nisan başında yüzde 12’i aşmıştı. Büyük ABD bankaları da daha evvel yüzde 3,5 olarak belirledikleri 2022 enflasyon iddialarını yüzde dokuz üstü olarak revize ettiler.

Kamu denetiminde olan petrol şirketi Petroleo Brasileiro (Petrobras) Pazartesi günü yaptığı açıklamada litre başına 4,51 real olan motorin fiyatını 4,91 reale (0,96 dolar) yükselttiğini duyurdu.

Açıklamaya nazaran akaryakıt fiyatlarında rastgele bir değişikliğe gidilmedi. Merkez bankasının 2 Mayıs günü yayımladığı ekonomistler ortasında yapılan ankete nazaran büyüme beklentisinin yüzde 0,7 olduğu ülkede ekonomik aktiviteyi kıymetli derecede zorlayacak uzatılmış bir sıkılaşma atılımının sıkıntı olacağı bedellendiriliyor.

Bir cevap yazın