Çalışanların yarısı daha fazla gelir sağlayacak iş arıyor

İnsan kaynakları danışmanlık ve şirketlerinden ManpowerGroup, pandeminin neden olduğu belirsizlik ortamında hem patronların hem de çalışanların beklentilerini ortaya koyan rapor yayınladı.

Rapora nazaran, çalışanların yüzde 49’u daha düzgün bir refah seviyesi için öbür bir şirkete geçeceğini söylüyor.

Her 10 çalışandan 4’ü hangi günlerde uzaktan çalışacaklarını seçebilmek ve bu günleri her hafta değiştirme esnekliğine sahip olmak istiyor.

Dört çalışandan üçü yaptıkları iş ile ilgili motive ve tutkulu hissetmek isterken, her üç çalışandan ikisi kendileriyle birebir kıymetlere sahip kurumlarla çalışmak istiyor. Ayrıyeten her 10 çalışandan 3’ü tükenmişliği önlemek için daha fazla ruhsal sıhhat günü istiyor.

Çalışanların yüzde 64’ü günlük çalışmalarının bir kesiminin toplumun güzelleşmesine yardımcı olmasını istiyor.

2030 yılına kadar 35 yaşın altındaki bireyler iş gücünün yüzde 75’ini oluşturacağı bulgusuna yer veren rapora nazaran, beş patrondan biri ek tatil müddeti üzere daha fazla yan hak sağlamayı planlıyor. Bayanların yüzde 51’i meslek beklentileri konusunda pandemi öncesine nazaran daha az optimist olmalarına rağmen yüzde 57’si ise mevcut işlerinden iki yıl içinde ayrılmayı planladıklarını söylüyor.

Yaklaşık dört çalışandan biri ebeveyn ve bakım müsaadesi üzere yan haklar sağlayan patronlar ile çalışmak istiyor.

İşsizlik de yetenek açığı da yüksek

ManpowerGroup Türkiye Genel Müdürü Feyza Narlı hazırladıkları raporla ilgili yaptığı açıklamada, Covid-19 nedeniyle günümüzde iş piyasasında yaşanan durumun şimdiye kadar görülen hiçbir şeye benzemediğine dikkat çekerek, “Ortaya çıkan değişim tüm alanlarda olduğu üzere iş gücü piyasasında da kendisini hissettiriyor. İş gücüne iştirak yatay bir çizgide seyrederken işsizlik düzeyleri hâlâ yüksek ve birçok pazarda yetenek açığı rekor düzeylerde bulunuyor. Yeni çalışma modelleri yaygın biçimde deneniyor; esnekliği artırmak için hibrit ve uzaktan çalışma metotları uygulanıyor. Bu modeller 2022’de de artmaya devam edecektir. Pandemi kuralları altında mal ve hizmetlere olan talebi karşılamak ve uzun vadeli sürdürülebilir kıymet yaratmak için patronların esnek ve stratejik iş gücü tahlilleri uygulaması hiç olmadığı kadar ehemmiyet kazandı.” dedi.

Bir cevap yazın