Çin Merkez Bankası’ndan ‘kriz modu’ politikasını değiştirme sinyali

Küresel Merkez Bankalarının faiz artırdığı ortamda Çin Merkez Bankası da finansal sistemden nakit çekmeye hazır görünüyor. Bu durum bankanın para siyasetinde kriz modundan olağanlaşmaya hakikat ilerlediğinin bir işareti.

Banka günlük kısa vadeli likidite operasyonunu 3 milyar yuan’la (447 milyon dolar) Ocak 2021’den bu yana en düşük düzeye çekti. Bu süratle, bu ayın birinci beş gününde Haziran sonuna gerçek enjekte ettiğinden daha fazla nakit çekmesi beklenen.

Çin Merkez Bankası’nın bu adımı, Mayıs ayında imalat kesimi aktivitesinin Şubat’tan beri birinci defa düzgünleştiğini gösteren datanın akabinde geldi.

Bankanın likidite duruşundaki değişim, kısa vadeli tahvil getirilerini şimdiden artırdı ve bu durum salgının vurduğu ekonomiyi güçlendirmeyi amaçlayan bol nakit tarafından çıpalanmaya devam eden para piyasası faizlerini yükseltebilir.

Citic Securities Başekonomisti Ming Ming paylaştığı bir notta bankanın, para siyasetini kriz modundan olağanlaşmaya kaydırdığını belirtti. Uzman “Merkez Bankası, salgının ekonomik büyümeye ziyan verdiği ikinci çeyrekte düşük faiz düzeylerine müsamaha gösterdi, lakin bu sona eriyor olabilir” değerlendirmesini yaptı.

Ülkede olaylar yüksek seyrettiği için Çin Merkez Bankası hala gevşek para siyaseti sürdüren birkaç bankadan biri.

Banka yılın birinci yarısında mecburî karşılık oranında indirim ve kârını devlete aktarma üzere araçlarla bankacılık sistemine nakit katmıştı.

Analistler, yılın ikinci yarısında PBOC’den daha fazla sıkılaşma bekliyor.