Çin Yüksek Mahkemesi, Bitcoin’in (BTC) Ekonomik Bir Değere Sahip Olduğuna Karar Verdi

Şangay Yüksek Halk Mahkemesi, Bitcoin’in (BTC) “belirli bir ekonomik değere” sahip olduğuna ve ülke maddeleri tarafından korunan sanal bir varlık olduğuna karar verdi.

Verilen karar, Çin’in Bitcoin siyaseti göz önüne alındığında büyük değer taşıyor.

“Halk Mahkemesi, Bitcoin’in yasal pozisyonu hakkında ortak bir görüş oluşturmuş ve onu sanal mülk olarak tanımlamıştır. Bitcoin’in belli bir ekonomik pahası vardır ve mülkiyetin niteliklerine nazaran, mülkiyet hukukun üstünlüğüdür”

Mahkemenin verdiği karar, ülkenin hukuk sisteminin Bitcoin hakkında verdiği birinci karar olma özelliğini taşıyor. Çin’in yüksek halk mahkemesi, eyaletlerde yer alan en yüksek mahallî mahkeme pozisyonunda yer alıyor. Bununla birlikte öteki yüksek mahkemelerin Bitcoin konusunda benzeri bir karar alıp almayacağı ise bilinmeyen

Kararın Tesiri

Karar hakkında yorum yapan Pekinli avukat Liu Yang, mahkemenin kararının Şangay bölgesindeki Bitcoin ile ilgili çeşitli uyuşmazlıklar için değerli bir referans noktası olacağını söyledi.

Bitcoin için verilen karar göz önüne alındığında, kripto aktörlerinin ve hükümetin karara nasıl reaksiyon vereceği merakla bekliyor.

Bir cevap yazın