Çin’de ihracata kapanma darbesi

Çin iktisadında göstergeler kapanma tedbirlerinin tesirini gözler önüne sermeye devam ediyor.

Nisan ayına ait dış ticaret datalarına nazaran ülkenin dolar cinsinden ihracatı bir evvelki yılın birebir devrine nazaran yüzde 3,9 büyüdü. Böylece ihracatta Haziran 2020’den bu yana en zayıf büyüme gerçekleşti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi ihracatın yüzde 2,7 büyümesi istikametindeydi.

Mart ayında ülkenin ihracatı yüzde 14,7 büyüme kaydetmişti.

Nisan ayında ithalatta ise değişim yaşanmadı. Ekonomistlerin ithalata ait beklentisi yüzde 3 düşüş olmuştu.

Pekin, tedbirlerin ekonomik tesirleri konusunda teyakkuzda

Salgın tedbirleri ekonomik faaliyet üzerinde baskı yaratırken, Çin Başbakanı Li Keqiang ülkede istihdamın kritik durumuna dikkat çekmişti. Keqiang hükümet üniteleri ve bölge idarelerine gönderdiği yazıda şirketlere istihdam yaratmaları ve kelam konusu zorluklarla çaba etmeleri için yardımcı olacak tedbirlere öncelik vermeleri gerektiğini belirtti.

Keqiang, şirketlere Kovid tedbirleri ile birlikte üretimi devam ettirme davetinde bulundu.

Hadiselerin büyük kısmı ülkenin en büyük kenti Şanghay’da görülüyor.

Nüfusu 26 milyonu aşan Şanghay’da Omikron hadiselerinin tetiklediği salgında 1 Mart’tan bu yana 600 binden fazla hadise kaydedildi.

Kentte 28 Mart’ta ilan edilen “kademeli kapanma”, olaylar azalmadığı için tüm kentte bilinmeyen mühletle uzatılmıştı. Önlemlerin karantina bölgeleri dışında hadise görülmeyen yerlerde kaldırılacağı bildirilmişti.

Karantina önlemlerinin 6 haftadır sürdüğü kentte imalat, inşaat ve ticaret şirketleri, faaliyetlerini kapalı devre salgın muhafaza önlemleri altında yürütüyor.

Bir cevap yazın