Çin’den teknoloji şirketlerine destek açıklaması

Çin Başbakan Yardımcısı ve iktisadın başındaki isim olan Liu He, Salı günü dijital platformlara alışılmadık bir biçimde takviye açıklayarak Pekin’in yıl boyunca teknoloji devlerine uyguladığı resmi kısıtlamaları gevşetebileceğinin sinyallerini verdi.

Liu, ülkenin en büyük özel firmalarıyla yapılan toplantı sonrası hükümetin, dijital iktisat ve özel teşebbüslerin gelişimlerini ve halka arzlarını destekleyeceklerini belirtti.

Ortalarında Baidu Inc. ve Tencent Holdings’in de olduğu teknoloji devlerine uygulanan sıkı düzenlemelerin gevşetileceğinin ipuçlarını veren açıklamalar, yatırımcıların bu şirketlerin paylarındaki çöküşün bitip bitmediğini gözden geçirdiği devirde geldi.

Toplantı sonrası Pekin’in uyguladığı birtakım kısıtlamaları geri alacağı beklentileriyle oluşan optimist hava üzerine The Hang Seng Tech Endeksi’ndeki yükseliş yüzde 6’yı buldu.

Global, jeopolitik ve ekonomik belirsizliklerle meselelerle uğraş edilen 2022 yılının sonuna hakikat kritik idare durumlarının kimilerinde zaman teslim yaşanacak ülkede istikrar birinci öncelik haline gelmiş durumda.

“Ekonomik canlanmanın en kıymetli ayağı teknoloji endüstrisi”

Çin Devlet Lideri Xi de kentlerin kapatılmak zorunda kaldığı, tedarik zincirlerinde darboğazlar yaşandığı ve tüketimin önemli biçimde düştüğü ülke iktisadında canlanmanın en kıymetli ayağı olarak teknoloji sanayisini gösterdi.

Endüstriyel üretim ve tüketici harcamalarının pandemi başından beri en makûs düzeylere gerilediği ülkede ekonomik aktivitede de önemli düşüş gözlenirken analistler ufukta süratli bir toparlanmanın görünmediğine dikkat çekiyorlar.

Yapılan son açıklamaların daha evvel Ali Baba ve Tencent Holding’in piyasa bedelinden toplam 1 trilyon dolar kaybettiği piyasalara muhtaçlığı olan inancı sağladığı belirtiliyor. Kısıtlamaların hafifleyeceğine dair tartışmalar sonrası yatırımcıların niyetlerinin son devirde önemli formda aksine döndüğü bedellendiriliyor.

Lakin oyun platformlarının onayı ve internet şirketlerinin içerik sunma ve bilgi toplamasını sağlayan algoritmaların kullanımlarının denetim altına alınmasını da içeren kimi gelişmeleri takip eden yatırımcılar, temkinli yaklaşımlarını korudukları belirtiliyor.