DeFi TVL 5 Milyar Dolar Geriledi

Terra’nın çöküşüyle başlayan kripto piyasasındaki düşüş, Tesla’nın Bitcoin satmasıyla birlikte tesirini sürdürüyor. Geçtiğimiz haftalarda kripto piyasasındaki toparlanmaya ayak uydurarak yükselen DeFi TVL ölçüsü, tekrar düşüşe geçti. O denli ki DeFi TVL ölçüsü son 1 hafta içerisinde yüzde 13 düşüş yaşadı.

DeFi TVL Son Rallide Tutunamadı

Yıl başlangıcında 250 milyar dolara kadar yükselen DeFi’ın TVL’si, değerli oranda düşüş gösterdi. Temmuz ayına 72 milyar dolarla giriş yapan merkeziyetsiz finans, ayın ortasında TVL’sine 10 milyar dolardan fazla ekleyerek TVL ölçüsünü 87 milyar dolara yükseltti.

Ethereum ve Polygon üzere en önemli ağların pazar kazanımlarına bağlanan DeFi TVL yükselişi, Tesla’nın Bitcoin satışından da etkilenerek aşağı tarafta harekete geçti.

Son rallinin doruğunda 1.600 doları aşan Ethereum, TVL’yi de beraberinde getirerek çabucak düşmeye başladı. DeFiTVL son iki günde 5 milyar dolar düşerek, pazarda yüzde 5.81’lik bir kayıp yaşadı. DeFiLlama’dan gelen datalar, DeFi’ın TVL ölçüsü son 24 saat içerisinde yüzde 4,49 düştüğünü gösteriyor.

Son olarak 84 milyar dolarlık TVL ölçüsünün yalnızca 53 milyar dolarının Ethereum’dan geldiğini de belirtelim.