Demir fiyatlarında Çin düşüşü

Demir, çelik üreticilerinin Çin’de talep görünümüne dair artan karamsarlık nedeniyle yüksek fırınların boş kalması nedeniyle bu yılki kârlarını geri vererek haftanın birinci süreç gününde vadeli piyasalarda yüzde 11’e varan düşüş kaydetti.

Çelik üretiminde kullanılan metal düşüşünü sekizinci güne taşıyarak neredeyse yüzde 20 bedel kaybetmiş oldu. Tekrar çelik üretiminde kullanılan metalürjik kömür fiyatları da Şubat ayından beri yüzde 9 paha kaybetmiş durumda.

Demir tüketiminin Çin’de düşüş gösteren gayrimenkul piyasası ve ülkenin koronavirüs tedbirleri hasebiyle önemli darbe yediği belirtiliyor.

Geçtiğimiz ay pandeminin hafiflediğine dair işaretlerle ekonomik aktivitenin toparlanacağına dair optimist bir hava oluşsa da bu durum geniş çaplı test uygulamaları ve yeni kapanmaların yaşanabileceğine dair sabit bir tehlike nedeniyle değişmiş durumda.

Tangshan’daki yüksek fırın üretim oranları geçtiğimiz hafta Mayıs ortasından beri en düşük düzeyine gerilerken Mysteel geçtiği bir notta daha fazla çelik üretim tesisinin düşük marjlar nedeniyle üretime orta vererek bakım kararı aldığını söyledi.

Çin’de çelik kârların gösteren bir endeks bu ay içinde şimdiye kadar yüzde 90 civarında geriledi.

“Düşük spot ticareti nedeniyle daha fazla sayıda çelik üreticisinin para kaybetmesi ve planlanan bakımları öne almasıyla çelik üretim oranları önemli düşüş gösterdi” diyen China Industrial Futures Demir Analisti Wei Ying, “Ancak düşüşün suratını göz önünde bulundurursak demirin kıymetinin altında kalacak formda satıldığını ve ikinci yarıda bir toparlanma yaşanması olası” değerlendirmesinde bulundu.

Wei, inşaat bağlantılı çelik eserlerinde günlük spot ticaretin 11 ila 13 milyon ton ortasında olduğunu lakin bu sayının çoklukla 17-19 milyon ton civarında olduğuna dikkat çekti.

Mysteel geçtiği öbür bir notta, birkaç spot ticaretin gerçekleşmesiyle birlikte aşağı istikametli talebin zayıf kalmaya devam ettiğini ve Çin inşaat dalının kasvetli görünümünün pazar inancını test etmeye devam ettiğini söyledi.

Son birkaç ayda Pekin’den alınan bir dizi destekleyici siyaset tedbiri, virüs ve Sıfır-Kovid siyasetinden kaynaklanan risklerle piyasada kalıcı fiyat artışlarıyla sonuçlanmadığı kaydedildi.