Demir üretim kesintileriyle kazançlarını geri verdi

Demir cevheri vadeli kontratları yatırımcıların ABD’de tekrar ortaya çıkan resesyon kaygılarıyla emtiaların değerli bir kısmını satması ve Şanghay’da geniş çaplı test uygulamalarının başladığına dair gelen haberlerle Salı günü elde ettiği yararları geri verdi.

Çelik üretiminde kullanılan emtia düşüşünü sürdürerek sene başında beri en düşük düzeyine yaklaşırken Mart ayında gördüğü 166 dolarlık tepeye kıyasla üçte biri oranında bedel kaybetti.

Talep varsayımları Şanghay’da 24 yeni lokal olayın raporlanması ve tekrar büyük çaplı testlerin başlamasıyla tekrar düşerken Çin’in finans merkezinin tekrar kapanacağına dair telaşların güçlenmesine ve Haziran ayında tekrar açılmayla birlikte çelik talebinin süratli bir halde toparlanacağına dair umutların azalmasına neden oldu.

Bununla birlikte çelik sanayisinin daha büyük üretim kesintilerine gideceğine dair işaretler demir cevherinin fiyatlarının sınırlanmasına yol açıyor.

Mysteel’in raporuna nazaran Kuzeybatı Çin’de bulunan büyük çelik üretim tesisleri stoklarındaki birikme nedeniyle üretimlerini yüzde 10 ila 30 ortasında azaltma kararı aldı.

Buna nazaran bölgedeki işletmeler yakalaşık 70 milyon tonluk çelik üretim kapasitesine sahip. Bloomberg’ün hesaplamalarına nazaran üretimde yüzde 10’luk kesinti demir kullanımını yaklaşık 10 milyon ton azaltacak.

Çinli çelik üreticileri daha evvel talepte yaşanan daralmadan ötürü üretimi kısacaklarını ve daha evvel planlanmış bakımlarını öne alacaklarını duyurmuşlardı.