Dijital dönüşümün iş süreçleri üzerinde etkisi ele alındı

Bloomberg HT’de yayınlanan Dijital Strateji programının bu haftaki kısmında dijital dönüşümün iş dönüşümleri üzerindeki tesiri konuşuldu.

Programda Çokyaşar Holding İdare Şurası Üyesi Fatih Tamay dijital dönüşüm seyahatine nasıl başladıklarından bahsederken, Detaysoft Genel Müdürü Alkin Aksoy ise Çokyaşar Holding’e sağladıkları dayanak hakkında bilgi verdi.

“Kurumsal idareye inanan bir firma olduğumuz için dijital dönüşüme gerek duyduk”

İş dünyasında rekabet avantajı etmek için dijital dönüşüm farkındalığının kıymetini vurgulayan Çokyaşar Holding İdare Şurası Üyesi Fatih Tamay:

“Belirli bir vakit aralığından sonra ihracat yurt dışı yeni pazarlardan ötürü globalleşme ismine çalışmalar yapmak için çabaladık. 3 firmamız da birinci 500’de olduğundan ötürü Türkiye’de de bu alanda kıymetli bir yere sahibiz. Elbette bütün bunları yaparken stratejik bir planla yola çıkıyorsunuz ve bu 3 ila 5 yıllık bir süreci kapsıyor. Bu planı yaparken biz “Dünya, Türkiye ve dalımız nereye gidecek?” çerçevesinde kıymetlendirme yaptığımızda, dijital dönüşümün bizim için olmazsa olmazlarımızdan biri olduğunu ve en kıymetli bahsimiz olduğunu gördük. Zira biz kurumsal idareye ve sürdürülebilir büyüme prensiplerine inanan bir firmayız. Şayet bu ögeleri gerçekleştirmek istiyorsak dünyadaki çalışmalardan kopmamanız ve doğrusunu yapmamız gerekiyor. Zira iş yapma biçimlerinin tamamı değişiyor. Sanayi 4.0 ve objelerin interneti üzere gelişmelerle her şey eskisinden farklı hale geliyor” dedi.

Çokyaşar Holding İdare Şurası Üyesi Fatih Tamay, ERP’nin yararlarını ve dönüşüm süreçlerini ise şu sözlerle aktardı: “Firmamızda ERP’miz vardı lakin yanlışsız çalışan biçimde değildi. Dijital dönüşümü gerçekleştirmek için art planda hakikaten güzel çalışan ERP olması gerekiyor. Bu olmadan ne objelerin internetine ne de Sanayi 4.0’a geçiş yapabilirsiniz. Zira bilgilerin hakikat kaydedildiği stokları sağlıklı görebildiğiniz, giriş ve çıkışları yanlışsız yapabildiğiniz, firmanın ekonomik durumunu, kâr ve ziyanını yanlışsız takip edebileceğiniz sistem budur. Risklerimizi uygun takip edebilmemiz için üretim sistemlerini yanlışsız bir hale getirmeliydik ki rekabetçiliğimiz ve büyümemiz devam edebilsin. Tüm bunlarla birlikte şirkette sürdürülebilir büyümeyi sağlamak için bu ögelerin hepsini üst üste getirdiğimiz vakit dijitalleşmemiz gerekiyordu. Stratejik plan devrimizde üretmeye geçişi sağlamanın yanı sıra dijitalleşme konusunda öbür yapılması gereken objelerin interneti üzere tahlilleri de iş süreçlerimizin içine dahil etmeye başladık ve bu alanlarda yatırım yapmaya devam ediyoruz.”

“Dijital dönüşüm bir süreçtir”

Detaysoft Genel Müdürü Alkin Aksoy ise Çokyaşar Holding’in dijital dönüşüm serüveni hakkında şunları söyledi:

“Sürdürülebilirlik ve kârlılık için artık günümüzde dijitalleşme olmazsa olmaz kriterlerden birisi. Çokyaşar Holding de bu bakış açısı ve yol haritasıyla adım attı. Bugün akıllı teknolojilere yatırım yapan şirketler hem üretimdeki verimlilikleri hem de süreçlerdeki karlılık açısında rakiplerine nazaran çok daha farklı bir noktaya geliyor. Münasebetiyle dijital dönüşüm yalnızca bir eserin alınıp basitçe kullanılmasından ibaret değil. Burada uzun bir seyahatten, süreçlerin yine tasarlanmasından ve bu teknolojileri bu formda uygulamaktan bahsediyoruz. Bu seyahatte hakikat iş ortağının seçilmesi en değerli bahislerden başında geliyor. Örneğin iş ortağınızın küresel iş yapış perspektifine sahip olması gerekmesinin yanı sıra endüstrinizde bu tecrübe ve tecrübeyi hem lokal hem de küresel manada sahip olması gerekiyor. Bu yalnızca bir kezlik yatırımın yapılmasıyla sonlanan bir nokta değil. İş ortağının da daima olarak teknolojik manada kendisine geliştirmesi gerekiyor ki müşterisine hizmet verebilsin.”

Detaysoft’un dijital dönüşüm projelerdeki güçlü taraflarını belirten Alkin Aksoy : “Detaysoft olaraktan dalın birinci AR-GE merkeziyiz. İnovasyon ve teknolojiye daima yatırım yapıyoruz. Müşterimizden bir adım önde olup onları bu noktada hizmet vermeye ihtimam gösteriyoruz. SAP’nin 100 farklı ülkeden iş ortaklarının üye olduğu bir topluluk olan United Vars’ın Türkiye’deki tek üyesiyiz ve birebir vakitte idare konseyindeyiz. Bu sayede müşterilerimize hem Türkiye’de olmayan inovasyonları yurt dışından getirebiliyoruz hem de yatırım yapılan ilgili ülkedeki işbirliğimiz sayesinde ilgili ülkede hizmet verebiliyoruz” dedi.

“Türkiye’de firmalar dijital farkındalık konusunda zayıf”

Teknolojiye yatırım yaparken söylemek ve harekete geçmenin birbirinden farklı şeyler olduğunu belirten Fatih Tamay, Türkiye’nin dijital dönüşümüne dair, “Farkındalık konusunda Türkiye’deki firmalar bence zayıf ve firmaların gelişmesi gereken en değerli mevzu bu. Sanayi 4.0’daki teknolojiyi alıp, o teknolojiyi gerçek kullanabilirsek yalnızca teknoloji satın almanın yanı sıra, hakikat eseri satın almak ve hayata koymak gerekiyor. Bu yüzden yapay zeka kullanmaya, objelerin internetine geçmeye, üretim planlamasına, bilgi analitiğine ve büsbütün dijitalleşmeye gereksinimimiz var. “ diyerek firmaların bütçe idaresine dair şu değerlendirmelerde bulundu:

“Mali işlerde bilhassa hepimiz için değerli olan hususların başında maliyetlerin yanlışsız belirlenmesi geliyor. Biz maliyetlerimize güvenemiyoruz, sağlam bir yapı kurmaya çalışıyoruz. Bunun için hakikat üretim planı oluşturmak ya da esnek olmak gerekiyor. Büyüyebilmemiz için sayılarınıza güvenemezseniz ne çevik ne de esnek olabilirsiniz. r Mesela şu an uygulamasını yaptığımız şeylerin ortasında hazine ve risk idaresi paketi ve Türkiye’de firmaların birçoklarında olmayan bütçe idaresi var. Türkiye’de herkes benim bütçem var dese de bahsettikleri nokta satış bütçesi. Bu yüzden hem satışı hem de masrafı içine koyabileceğimiz bir uygulama gerekli. Stratejik planın yanlışsız takip edebilmek için birbiriyle konuşabilen paketlerin çalıştığı bir alan olması ve kişiselden kurumsala geçilmesi gerekiyor. Biz bunun tamamını bu dönüşümle birlikte hayatımıza geçiriyoruz. MEST dediğimiz üretimde bütün sistemlerin ve robotların birbiriyle konuşabildiği, eşzamanlı harekete geçebildiği bir sisteme geçiyoruz.”

”Dijital dönüşüm firmaların DNA’sında olmalı”

Alkin Aksoy kelamlarını Çokyaşar Holding’de uyguladıkları proje hakkındaki şu niyetlerini paylaşarak sonlandırdı:

“Teknolojik manadaki dalın ve sanayinin en yeterli uygulamalarına sahip SAP projesilerini hayata geçiriyoruz. Bu projeler ortasında Çokyaşar Holding’i de görmekten çok memnunuz. Çokyaşar Holding’in üst idaresi projenin her kademesinde destekleyici oldu ve gidişatı yakından takip ediyor. Aslında aksi taktirde bu projelerde muvaffakiyet kazanmak çok güç. Sapphire projesi kapsamında biz de yol haritası olarak kurumsal kaynak planlaması kısmını ele alıyoruz. Bu çerçevede insan kaynakları, maliyet, finans, muhasebe, üretim, satış, kalite idaresi alandaki dataları topladığımız ileri planlamanın da kapsamlı olduğu yaklaşımı Çokyaşar Holding’te uyguluyoruz. Dijital dönüşümün yalnızca bir eser alarak değil, şirketlerin kendi DNA’larında bulundurması gereken bir dönüşüm olduğun düşünüyoruz.”

Bir cevap yazın