“Dijitalleşmeyen şirketlerin başarılı olma şansı yok”

Dijital dönüşümün iş süreçlerindeki tesirinin değerlendirildiği programda, SAP Türkiye Genel Müdürü Uğur Candan, Türkiye’de dijital dönüşüm gerçekleştirmiş kurumların istatistiklerinden hareketle birinci 3 yılda yüzde 15, sonraki yılda ise yüzde 22’lere varan kazanım elde edilmesinin mümkün olduğunu belirterek Eczacıbaşı ile işbirliklerini şu sözlerle kıymetlendirdi: “Eczacıbaşı topluluğunda 25 yıldır birincileri yaparak geldiğimiz bir yapı mevcut. Teknoloji kullanımı, kurumsal dönüşümü, insan kaynağı, bilgi birikimi ve bu teknolojilerin kurumsal hayattaki izdüşümleri birincilerini yarattığımız bir kurum çalışması oldu.”

“Dijitalleşmeyen şirketler başarılı olamaz”

Dijital olmayan şirketlerin başarılı olma talihinin bulunmadığının altını çizen Eczacıbaşı CEO’su Atalay Gümrah “Biz dijitali sonuna kadar kullanırken, birinci olarak teknolojinin yarattığı ortamları fırsata çevirerek nasıl rekabet avantajı elde edeceğimizi kıymetlendiriyoruz. Bu kapsamda 2000’lerde SAP entegrasyonunu başlattık ve bütün yapımızı SAP sistemleri üzerinde inşa ettik. 2018’de dijital dönüşüm için yol haritası çizmek üzere meşakkatli bir çalışma yaptık. Yaklaşık 6 ay boyunca tüm iş kollarımızın risklerine, fırsatlarına, öbür kesimlerde olup bizde olmayanların neler olduğu konusuna odaklanarak avantaj yakaladık. 20 yıldır teknolojiye yaptığımız yatırımların, son periyotta yol haritalarını belirlemek ise rutin işlerimizi aksatmadan yapmamızı ve birçok pazarda çevik olmamızı sağladı” formunda konuştu.

Taleplerini bilgi ile destekleyen bir tertibe dönüşmeye çok ehemmiyet verdiklerinin altını çizen Atalay Gümrah, “Verilerimizi tahlil etmek ve bunların kaynaklarına ulaşmak için Eczacıbaşı Bilişim altında bir DNA laboratuvarı kurduk. Tabi teknolojiyi satın almak ile iş bitmiyor. Bu yüzden çalışma arkadaşlarımızın yetkinlik bedellerinin güncellenmesi için daima olarak dijital olgunluk testlerimizi yapıyor ve insan kaynağı alanında gelişime paha verdiğimizi gösterdiğimiz projeler hayata geçiriyoruz” tabirlerini kullandı.

Dijital dönüşümün mihenk taşı: İzlenebilirlik ve kolaylık

Dijital dönüşümün insanların hayatında kolaylık sağlaması gerektiğinin öne çıkaran Atalay Gümrah, “SAP’nin hem çalışanımıza hem paydaşlarımıza kolaylık getirdiğini görürken, izlenebilirliğin dönüşümde çok kritik bir yere sahip olduğunun farkına vardık. Yarınki siparişi bugünden kestirim edebiliyorsak yahut muhakkak bir uygulamanın sonuçlarını 2 ay evvelden görebiliyorsak bu çok değerli bir avantaj elde ettiğimiz manasına geliyor. Bu yüzden birçok bilhassa lojistik alanlarında yaptığımız çalışmalarla öngörüyü sağlamayı amaçlıyoruz” dedi.