Doğalgazda bağlantı koşulları değişti

Doğalgaz teması bulunan adresten ikinci kere temas bedeli alınmayacak.

Doğalgaz kontağı yapılan adres için abone daha evvel temas bedeli ödemişse bu meblağ tekrar tahsil edilemeyecek.

Güç Piyasası Düzenleme Kurumunun, Doğalgaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Buna nazaran, abone ilişki bedeli, temas muahedesinin yapılması sırasında bir sefere mahsus olmak üzere tahsil edilecek ve servis çizgisinin imalatına başlandıktan sonra bu bedelin iadesi yapılamayacak.

Servis çizgisinin üretimine başlanmamışsa talep sahibinin müracaatıyla 5 iş günü içinde abone temas bedeli iade edilecek.

Birebir adresle ilgili daha evvel irtibat bedeli tahsil edilmişse bu bedel tekrar alınamayacak.

Abone temas bedelini taksitler halinde ödemeyi talep eden müşterilere, kredi kartına en az 3 eşit taksit yapılacak.

İç tesisatların projelendirilmesi ve üretimi, bağımsız kısım maliki, binanın yahut tesisin sahibi ya da bunların yetkili temsilcileri tarafından sertifika sahiplerine yaptırılabilecek.

Dağıtım şirketi, alacaklarını garanti altına alabilmek emeliyle mekanik sayaç kullanan abonelerden, abonelerin tercihlerine nazaran nakit yahut kredi kartına, peşin ya da taksitli olarak bir keze mahsus olmak üzere teminat bedeli tahsil edebilecek fakat ön ödemeli sayaç kullanan abonelerden teminat bedeli alınmayacak.

Ayrıyeten, rastgele bir münasebetle abonelik sırasında garanti bedeli alınmamışsa daha sonra birebir adres için yeni mukavele yapılana kadar bu bedel talep edilemeyecek.