Dünya Bankası: Ukrayna’daki savaş işçi dövizlerindeki artışı yavaşlatacak

Bankadan yapılan açıklamada, Rusya’dan gelen personel Dövizi akışlarında büyük düşüşler görüleceği aktarıldı.

Açıklamada, düşük ve orta gelirli ülkelere yapılan havalelerin 2022’de yüzde 4,2’lik artışla 630 milyar dolara ulaşmasının beklendiği kaydedildi.

Bankanın açıklamasında, personel dövizlerinin 2021’de yüzde 8,6 artarak rekor bir toparlanma gösterdiği kaydedildi.

Ukrayna’ya yapılan havalelerin 2022’de yüzde 20’nin üzerinde artmasının beklendiğine işaret edilen açıklamada, ana kaynağın Rusya olduğu birçok Orta Asya ülkesine olan havale akışında büyük olasılıkla kıymetli ölçüde düşüş görüleceği tabir edildi.

Açıklamada, “Artan besin, gübre ve petrol fiyatlarıyla birleşen bu düşüşlerin, bu ülkelerin birçoklarında besin güvenliğine yönelik riskleri ve yoksulluğu artırması olası.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Personel dövizi akışının geçen yıl Latin Amerika ve Karayipler’de yüzde 25,3, Sahra Altı Afrika’da yüzde 14,1, Avrupa ve Orta Asya’da yüzde 7,8, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da yüzde 7,6 ve Güney Asya’da yüzde 6,9 arttığı belirtilen açıklamada, Doğu Asya ve Pasifik bölgesine gönderilen emekçi dövizlerinin ise yüzde 3,3 düştüğü aktarıldı.

Açıklamada, geçen yıl en çok emekçi dövizi akışı olan 5 ülkenin Hindistan, Meksika, Çin, Filipinler ve Mısır olduğu bildirildi.

Ukrayna’daki savaşın milletlerarası ödeme sistemleri ile hudut ötesi havale akışlarını etkilediğine dikkat çekilen açıklamada, Rusya’nın SWIFT’den dışlanmasının memleketler arası ödeme sistemlerine iştirake ulusal bir güvenlik boyutu eklediği söz edildi.

Bir cevap yazın