Dünya Bankası’ndan metal fiyatları için karamsar tahmin

Banka, “Emtia Piyasaları: Gelişim, Zorluklar ve Politikalar” başlıklı yeni bir rapor yayımladı.

Global emtia piyasalarının Kovid-19 salgını, Ukrayna’daki savaş ve iklim değişikliğinin tesirleri sonucu tekrar formlandığı anlatılan raporda, kelam konusu dönüşümün gelişmekte olan ekonomiler için derin tesirleri olabileceği belirtildi.

Raporda, kimi emtialara yönelik talebinin artmasının olası olduğu fakat nüfus artışının yavaşlaması ve gelişmekte olan ekonomiklerin olgunlaşmasıyla emtialara yönelik genel global talepteki büyümenin yavaşlayacağının iddia edildiği aktarıldı.

Daha pak güce geçişin şiddetli olabileceğine işaret edilen raporda, “Yenilenebilir güç altyapısını oluşturmak ve elektrikli araçlar üretmek için gerekli metallere olan talebin önümüzdeki yıllarda artması, metallerin fiyatlarını artırması ve bunları ihraç eden ülkeler için beklenmedik karlar sağlaması beklenen.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Raporda, bu metallerin fiyatlarının uzun müddet yüksek kalabileceği, bunun güç dönüşümünün suratına, madencilik sermaye yatırımının hacmine, bu sanayiler üzerindeki çevresel kısıtlamalara ve siyaset tedbirleri ile teşviklere bağlı olacağı kaydedildi.

Rüzgar türbinlerinde, güneş panellerinde, şebeke ilişkilerinde, elektrikli araçlarda ve şarj altyapısında kullanılan kırmızı metal ile bakır ve alüminyumun güç dönüşümünde temel faydalanıcılardan olacağı vurgulanan raporda, krom ve demir cevheri üzere çelik alaşımları, nikel, lityum ve kobalt üzere pil metallerinin yanı sıra az toprak ve platin kümesi metaller öteki değerli metaller ortasında sıralandı.

“Yerel rezervi olan ülkelerde fosil yakıtlar cazipliğini koruyacak”

Raporda, yenilenebilir gücün birçok ülkede süratle en düşük maliyetli güç kaynağı haline gelmesine karşın, bilhassa bol ölçüde lokal rezervi olan ülkelerde fosil yakıtların “çekiciliğini” koruyacağı söz edildi.

Dünya Bankasının raporunda, kısa vadede düşük karbonlu teknolojilere yapılan yetersiz yatırımla güç talebinin arzı geçmeye devam edebileceği belirtildi.

Emtia fiyat şoklarının emtia ihracatçılarını farklı hallerde etkilediğine dikkat çekilen raporda, siyaset tahlillerinin her ülkenin özel şartlarını yansıtacak formda uyarlanması gerektiği aktarıldı.

Raporda, gelecekteki açıkları önlemek için metal üretimine kâfi yatırım yapılması emeliyle siyaset yapıcılara elverişli bir siyaset ortamı sağlama davetinde bulunularak data toplama ve tahliline yardımcı olmak için metaller ile minerallere odaklanan Milletlerarası Güç Ajansına emsal bir tertibin kurulması gerektiğini kaydedildi.