EBRD’den büyüme için Rus gazı uyarısı

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Avrupa, Orta Asya ve Kuzey Afrika’daki gelişmekte olan ekonomiler için ekonomik büyüme kestirimini düşürürken Rusya’nın doğalgaz ihracatını apansız durdurması halinde gayrı safi yurtiçi hasılanın (GSYH) koronavirüs salgını öncesinde görülen düzeylere gerileyebileceği ikazında bulundu.

EBRD seçimler öncesinde devam etmesi beklenen kamu harcamaları nedeniyle Türkiye’nin büyüme kestirimlerini ise sabit tuttu.

Faaliyet gösterdiği yaklaşık 40 ülke hakkında Mart ayında yayımladığı ekonomik varsayımlarını güncelleyen EBRD, gelişmekte olan Avrupa ülkeleri, Orta Asya ve Kuzey Afrika için ekonomik büyüme iddiasını yüzde 1.7’den yüzde 1.1’e düşürdü. Düşüşte Ukrayna iktisadında varsayımlardan kuvvetli gerçekleşeceği öngörülen daralma tesirli oldu.

EBRD en çok kredi verdiği ülke olan Türkiye için büyüme iddiasını ise bu yıl için yüzde 2, 2023 için ise yüzde 3.5 düzeyinde tuttu.

EBRD tarafından yayımlanan raporda, bölge iktisadında beklenen ivme kaybına karşın 2023’te gerçekleşmesi planlanan seçimler öncesinde öngörülen kamu harcamaları nedeniyle büyümenin bu düzeylerde olacağı söz edildi.

Her ne kadar EBRD’nin baz senaryosu olmasa da Rusya’dan doğalgaz akışının ansızın kesilmesi halinde bölgede kişi başı GSYH’nin bu yıl yüzde 2.3, gelecek yıl ise yüzde 2 daralacağı iddia edildi.

Bir cevap yazın