Eczacıbaşı’ndan 250 milyon euroluk yatırım

Eczacıbaşı Topluluğu’ndan 80. yılında Bozüyük’e yeni yatırım.

Eczacıbaşı Topluluğu bu yıl yapmayı planladığı 250 milyon euroluk yatırımın değerli ayağını oluşturan yeni VitrA Karo tesisinin açılışı gerçekleştirdi.

VitrA Karo’nun Bilecik Bozüyük’teki üretim yerleşkesinde hayata geçirilen yeni tesis, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in iştirakiyle açıldı.

Eczacıbaşı Holding İdare Konseyi Lideri Bülent Eczacıbaşı da topluluğun 80. yılında global rekabet gücünü artırmak hedefiyle her alanda inanç ve istikrarla yatırıma devam ettiklerini söyledi.

Holdingin 80 yıldır Türkiye’de çağdaş, kaliteli ve sağlıklı ömrün bayrağını taşıdığını lisana getiren Eczacıbaşı, şu bilgileri verdi:

“Topluluğumuz bugün 46 kuruluşu ve 39 üretim tesisiyle 120’den fazla milletlerarası pazarda faaliyet gösteriyor. 80 yıldır süren bu seyahatte, evvel Türkiye’nin endüstrileşme öyküsünün değerli bir kesimi olduk, akabinde yarattığımız markalarla Türkiye’nin sonlarını aşarak, bugün 3 kıtada üretim yapan, 12 bin arkadaşımızın hayat verdiği milletlerarası bir oyuncuya dönüştük. Global rekabette gücümüzü artırmak üzere faaliyet gösterdiğimiz her alanda yatırımlarımızı sürdürüyoruz.”

Yeni yatırım geliyor

Bülent Eczacıbaşı, kısa bir mühlet içerisinde de seramik sıhhat gereçleri üretimi için tekrar Bozüyük’te beşinci işletmenin yatırımının tamamlanacağını kaydederek, yapı eserlerinin, topluluğun en büyük faaliyet alanını oluşturduğunu anlattı.

Türkiye’nin toplam seramik sıhhat gereçleri ihracatının yüzde 50’sinden fazlasını gerçekleştirdiklerini, AB ülkelerine yapılan ihracatta karo eserleriyle birinci sırada bulunduklarını aktaran Eczacıbaşı, “Banyoda kullanılan tüm eserleri tasarlama yetkinliğine sahibiz. Karo eserlerimizle bu yetkinliği banyo dışındaki alanlara da taşıyoruz. VitrA Karo’da devreye aldığımız yeni tesisimizle kapasitemizi bir adım öteye taşıyoruz.” sözlerini kullandı.