El-Erian: Fed 75 baz puanlık artışı dışlamakla hata yaptı

Fed’in enflasyonla çabada gelişmelerin geride kaldığı istikametindeki tenkitlere yenileri ekleniyor.

Bloomberg yorumcusu Mohamed El-Erian katıldığı yayında Fed’in finansal piyasalar ve Amerikan halkı nezdinde bir kredibilite sorunu olduğunu belirtti.

El-Erian Fed’in 75 baz puanlık faiz artışını masadan kaldırmasının da bir yanılgı olduğunu söyledi.

Fed’in yönlendirmesine yönelik tenkitler gelmeye devam ederken, Fed yetkilileri ise piyasaya yönelik yönlendirmelerinin çalıştığı görüşünde.

Fed Guvernörü Christopher Waller ve Fed’in şahin ismi olarak bilinen St. Louis Fed Lideri James Bullard, kelam konusu eleştiriyi yapanların Fed’in Mart toplantısından evvel bile attığı finansal şartları sıkılaştırma adımlarını yeteri kadar dikkate almadığını belirtti.

Bullard, Stanford Üniversitesi Hoover Enstitüsü tarafından organize edilen konferansta yaptığı konuşmasında Fed’in somut adımlarından evvel piyasa faizlerinin değerli seviyede arttığına dikkat çekti. Bullard, Fed’in gelişmelerin gerisinde kaldığı istikametindeki sözleri hak etmediğini söyledi.

Benzeri yorumu Waller da yaptı ve Fed’in telaffuzundaki değişikliğin akabinde finansal piyasaların Eylül ayında faiz artışlarını fiyatlamaya başladığını söyledi.

Powell 75 baz puanlık artışı masadan kaldırmıştı

Fed 50 baz puan ile 2000 yılından bu yana en büyük faiz artışını gerçekleştirdi ve önümüzdeki birkaç toplantıda emsal oranlarda artırımlar gerçekleştirebileceği sinyalini verdi.

Kararın açıklanmasının akabinde basın toplantısı düzenleyen Fed Lideri Jerome Powell, “Enflasyon çok yüksek ve neden olduğu zorluğu anlıyoruz ve onu düşürmek için hızla hareket ediyoruz” dedi.

Powell, “Komitede, önümüzdeki birkaç toplantı için 50 baz puanlık ek artışın masada olması gerektiğine dair geniş bir görüş birliği olduğunu” da kelamlarına ekledi.

Fed Lideri, önümüzdeki aylarda 75 baz puanlık bir artışa gidilebileceği tarafındaki spekülasyonların, “komitenin faal olarak dikkate aldığı bir şey olmadığını” söyledi. Yetkililer, Fed’in 8,9 trilyon dolarlık bilançosunu 1 Haziran prestijiyle küçültmeye başlama kararı da aldı.

Birinci basamakta Hazine tahvillerinde aylık 30 milyar dolar ve ipoteğe dayalı menkul değerlerde aylık 17,5 milyar dolarlık azaltıma gidilecek. Üç ay sonra azaltımlar sırasıyla 60 milyar dolar ve 35 milyar dolara yükseltilecek.

Bir cevap yazın