Erdem Çenesiz: Seramikte hammadde sorunu var

En büyük kil üretiminin Ukrayna’nın Dombas bölgesinde gerçekleştirildiğini belirten Çimento Cam Seramik İhracatçılar Birliği İdare Şurası Lideri Fazilet Çenesiz, kil arzında sorun yaşanırken talepte de artış yaşandığına dikkat çeker, en çok etkilenen dallardan birinin seramik olduğunu söyledi.

Katıldığı Bloomberg HT yayınında hususa ait soruları yanıtlayan Fazilet Çenesiz, “Ortada bir kriz var. Her krizde olduğu üzere bir fırsat da Türkiye’nin önünde duruyor. Ukrayna kilinin piyasadaki arzıyla ilgili önemli bir zahmet var. Ülkemiz de bundan etkilenecek, o denli gözüküyor. Lakin aslında bu krizin içinde bir de fırsatımız var. Ukrayna killerine bir ölçü yakın niteliği olan Şile bölgesi killerimiz var. Yıllardır bu killeri kullanıyoruz. Bir taraftan hammadde arzında kriz varken bir taraftan da talebinde artış var” biçiminde konuştu.

“Bakanlık sınırladı”

Şile bölgesiyle ilgili Orman Bakanlığı’nın verdiği karara dikkat çeken Çenesiz, “Orman Bakanlığı, arama alanlarının sonlandırılmasını, aşağı üst neredeyse mevcut hammadde alanlarının çabucak etrafından bir hudut belirleyerek büyüme alanlarının hammadde rezervi olarak kullanılmamasına sebep olan bir karar uygulamaya sokmuştu. Bu bölgedeki çok önemli rezervin arzedilememesine sebep oluyor. Hasebiyle biz de bu hammaddeye ulaşamıyoruz. Buradaki rezerv nitekim çok fazla ve çevreci madencilik yapılıyor. Şayet bunu eskiye çevirebilirsek yahut genişletebilirsek çok önemli formda ihracat yapma olasılığımız var” dedi.

“Seramik kesimi İtalya ve İspanya’da süratli büyüdü”

Çenesiz’in dala dair yaptığı kıymetlendirme de özetle şöyle:

“Pandemiden beri Türk seramik kesimi büyüyor. Avrupa’da önemli bir seramik üretimi var. Seramik bölümü; yerli kaynaklarla yatırım yapıldığı ve yüksek katma bedel oluşturduğu için bilhassa İspanya ve İtaya tarafından önemsenen bir dal. Pandemide bu ülkeler bilhassa üretim kaidelerinde bizden daha fazla etkilendikleri için kimi pazarlarda zayıfladılar. Biz o pazarlara çok süratli giriş yaptık; zira hakikaten müteşşebbis bir yapımız var. Bu talep bizde kalıcı olmaya başlayınca, aşağı üst bütün fabrikalarımızda küçük yahut büyük yatırımlarımız oldu. Tesis kuran yatırımcılarımız var, mevcut tesisine tevsi yatırımları yapan yatırımcılarımız var. 100 milyon metre kare ve aşağı üst 8 ile 10 milyon ortasında bir ek kapasitenin oluşacağını görmekteyiz. Hasebiyle bu yatırımlara bir hammadde gereksinimi var. Seramik dalı ünite bazında (kilogram ve ölçü bazında) birinci 4 ayda yüzde 10 büyüdü. Dal fiyat bazında yüzde 37 büyüdü. Yani son periyotta Türkiye seramik eserlerinin fiyatını arttırdı.”

Ülke menfaatine olan tahlilin, hammadde alanlarını genişletmek olduğunun altını çizen Çenesiz “Top şu anda büsbütün Orman Bakanlığında. Sayın Bakanımızın bu mevzudaki hassasiyetini biliyoruz. En kısa vakitte bu bölgenin alan genişletmesi yapılarak Ukrayna’dan boşalan alana hem Türk üreticilerinin gereksinimi olan kili üretebiliriz hem de daha fazlasını üreterek dünya piyasalarına ihraç ederek, ihracatta istediğimiz amaca ulaşmaya katkı sağlayabileceğimize inanıyoruz. Şu anda stoklar azalıyor. Şayet Ukrayna tekrar devreye girmezse hammaddesiz kalma ihtimalimiz çok yüksek; bu yüzden bu senaryoyu dikkate almalıyız” dedi.

Fiyat artışı doğalgaz kaynaklı

Çenesiz eser fiyatlarının denetimi ile ilgili sorulan soruya ise “Ürünlerimizin fiyatını arttırmak hiç istemiyoruz, lakin doğalgaz fiyatlarının son 1 yılda 8.2 kat artması mecburi bir sonucu ortaya çıkardı. Bu bizim tolere edebileceğimiz bir artış değil. Maliyetimiz içinde doğalgazın hissesi çok büyük’’ biçiminde karşılık verdi.

Bir cevap yazın