Erdoğan: Amacımız fiyat artışlarını kontrol altına almak

Global gelişmelerin fiyatlardaki artışta tesirli olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan fiyat artışlarını denetim altına almayı ve gelirleri yükseltmeyi hedeflediklerini söyledi.

Erdoğan hususa dair şunları söyledi;

“Küresel idare ve iktisat sistemindeki değişimin ülkemize açtığı fırsatları bizleri çok daha farklı yere taşıyacaktır. Global iktisattaki sarsıntıların aksilikleriyle yüzleşiyoruz. Tedarik zincirindeki bozulmalar enflasyonu azdırmıştır. Finansal gelişmelerin açtığı problemler geçmeden ortaya çıkan bu tablo fiyat artışları olarak karşımıza çıkmaktadır.

Türkiye uzunca bir süreçte döviz kuru ve faiz oranları üzerinden hücumla çaba etmektedir. Fırsatçıların istikrarsız fiyatlanmaları da eklediğimizde milletimiz hayat pahalılığıyla karşı karşıya kalmıştır. Vatandaşlarımızın maruz kaldığı külfetleri biliyoruz. İktisat programımızın birinci ayağı dünyanın birinci 10 iktisadı ortasına girmekten vazgeçememektir. İkinci kademe istihdamdır. Üçüncü olarak da bir yandan fiyat artışlarını denetim altına almak, öteki yandan geliri yükseltmektir.

Türkiye’nin salgın ve akabinde başlayan savaş sürecinde trilyonlarca kaynağı olan ülkelerden çok daha âlâ idare sergilediğini kimse inkar edemez. Hiçbir sorun tahlilsiz değildir. Biz dünyaya açılmayı sürdürüyoruz. Elbette bedeller ödüyoruz, badireler çekiyor. Hepsinin karşılığını alıyoruz, alacağız. Milletimizden sabırlı olmasını, bizi desteklemesini istiyoruz.”

Bir cevap yazın